“Polisin gerektiğinden fazla güç kullanmasının bir şekilde önüne geçilmesi… Biliyorsunuz, ben üniversitelerde ne polisin, ne jandarmanın ne de başka türden bir güvenlik kolunun olmasını arzulayan biriyim. Gençliğimden beri, ODTÜ’deki öğretim üyeliğimden beri buna karşıyım. Herhangi bir olay olur da bir öğrencimize zarar gelirse bundan kim sorumlu olacak sorusu beni her zaman meşgul ediyor.
Onun için ben bu güvenlik birimlerinin her zaman üniversite dışında olmasını, sadece rektör rica ettiğinde, onlara gerçek ihtiyaç duyulduğunda üniversitelere çağrılmasını rica ederim. Bu güç kullanılması da aynı şekilde, hemen hemen hepimizin karşı olduğu bir husus. Ama toplumsal olaylarda bazen polisimizin de ne kadar profesyonel olduğuyla alakalı bir meseledir. Bazen kontrolden çıkıyor. Eğer çok profesyonel bir polisimiz olsaydı, belki güç kullanımı daha orantılı bir şekilde cereyan edebilirdi.
Polisin fazla güç kullanmasında, karşılaştıkları grupta sadece öğrencilerin bulunmaması da bir etken. Öğrenci sıfatı olmayan, dışarıdan çeşitli gruplara mensup kişilerin polise karşı hareket etmesi, polisi bazen fazla güç kullanmaya itebiliyor. Ama ne olursa olsun polisimizin orantısız güç kullanması bir şekilde önlenmeli diye düşünüyorum. Alp’in de bana ilettiği husus budur ki, burada haklı.”