“O küçük çocuğun hayalleri doğrultusunda ilerleyebilmek beni mutlu ediyor.”

Müzikle ilk buluşman ortaokul yıllarına dayanıyor galiba. Peki, sen çocukluğundan bugüne kadar müzikle olan bağını ve tutkunu hangi cümlelerle anlatırsın?

Ortaokulda gitar çalıp şarkı söyleyerek zorla dinletirdim arkadaşlarıma. Müzik, her zaman hayatımdaki en önemli şey oldu. Küçükken, ileride okumak için kendime notlar yazardım. Şimdi bakıyorum da hepsinin içinde müzikle ilgili hayaller ve müzikle tanımlanan hisler var. O küçük çocuğun hayalleri doğrultusunda ilerleyebilmek beni mutlu ediyor.

Ve bu dönemde sorumluluk projesi kapsamında etnik müzik grubunla bir albüm yayınladınız ve sen “Balkan” turnesine çıktın. Müzikal hayatında bu nasıl bir deneyimdi?

İlk kez yurt dışına çıkmıştım ve farklı diller konuşan insanlarla aynı şarkıları söylüyorduk. Karşılıklı oturduğumuzda anlaşmakta zorlanırken, aynı şarkıyı söyleyip o hisleri paylaşabilmek çok farklı bir histi. Müziğin özellikle bu birleştirici yönünü çok değerli buluyorum. Hem müzikal olarak hem de hayata karşı ufkumu genişleten bir deneyimdi.

İlk solo projen “Dünü Sevmek” ile 2020’ye hızlı bir giriş yaptın. Bu proje için Can Baydar ile nasıl bir iletişiminiz oldu?

İki şarkı vardı o sırada, ikisini de Can Abi’ye dinlettik. Şarkıları çok beğendiğini söyledi ve işin prodüktörlük kısmını üstlendi. Şarkının aranjesini Can Abi’yle beraber Cem Abi (Cem Şahin) yaptı. Birlikte şarkının kayıtlarını gerçekleştirdik. Aslında Can Abi diğer şarkıya daha yakındı ama işin sonunda “Dünü Sevmek” çıktı. O şarkıyı ne zaman yayınlarız bilemiyorum.

“Madem prodüksiyonumuz yok, fikrimiz olsun” dedik.

“Dünü Sevmek” şarkısının sözleri Berkay Hasbay’a, müziği sana ait. Şarkının oluşum evresini nasıl anlatırsın?

Berkay’la 2016 yılında aynı şirkette staj yaparken tanışmıştık. O günden beridir de benim sanatla ilgili çabalarımı destekler. Benim motivasyonumun düşük olduğu bir dönemde elinde şarkı sözleriyle geldi ve “hadi bu sözleri şarkı yapalım” dedi. Diğer buluşmaya besteyle geleceğimi söylemiştim. O hafta tembellik ettim, buluşmaya giderken metrobüste yaptım besteyi aslında. İnsanların garipser bakışları arasında melodiyi kaydettim hemen telefonuma. Zaten o an kafamda şarkının iskeleti oturmuştu. Dünü çok hızlı arkamda bırakmaya çalışan bir insanım ve şarkıda da bunu anlatıyorum. Düne takılı kalmak, önümüzü görmemizi engelliyor.

“Dünü Sevmek” şarkısının klibi de oldukça enteresan. “Reverse effect” dediğiniz tersten bir efekt uygulaması var klipte. Klibin oluşum ve çekim süreci nasıl ilerledi?

Berkay bir yönetmen olduğu için hep aramızda konuşurduk zaten klip çekmeyi. Bütçemiz olmadığından farklı fikirler üretmeye çalıştık. “Madem prodüksiyonumuz yok, fikrimiz olsun” dedik. Coldplay’in “Scientist” klibini çok severiz ikimiz de, Berkay “buradaki reverse effect’i yapabiliriz aslında” dedi. Aklımıza yattı fikir. Berkay senaryoyu yazdı, ben de şarkıyı tersten ezberledim bu süreçte. İlk başta ciddi değil sanmıştım şarkıyı tersten ezberleme konusunda ama gayet ciddiydi. Şu an insanlar “nasıl yaptınız o kısmı? Tersten söylemeyeceğine göre nasıl bir numara var?” diye soruyorlar. Tersten söylediğimi duyunca şok oluyorlar. Her neyse… Kontra Film’le birlikte İzmir’de gerçekleştirdik çekimleri. Birçok insan özveriyle çalıştı klipte, hepsine sonsuz teşekkürler tekrardan.

Bol mekanlı da bir klip. Hem şarkıyı tersten söylemek, hem de orman ve bar gibi mekanlarda gerçekleştirebilmek nasıl bir deneyimdi?

İlk kez bir klip setinde yer aldım, dolayısıyla en zoruna hazırlamıştım kendimi. Tek günde çekmemiz gerekiyordu ve 12 saatlik bir set sonunda çekimleri bitirdik. 6 mekan var klipte, hepsine zamanında ulaşmaya çalışmak bizi en zorlayan kısımdı. Ben ekibi düşünmekten pek yorulamadım açıkçası. Berkay da oyuncudan ne istediğini bilen bir yönetmen, o yüzden kamera önünde de rahattım.

“Konserlerde şarkıyı ezbere söyleyen birçok kişi görüyorum, çok değerli…”

“Dünü Sevmek” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

Ben kendi ürettiklerine karşı çok acımasız biriyim ve Dünü Sevmek çok içime sinen bir şarkı oldu. Bunun da dinleyicide bir karşılığı olduğuna inanıyorum. Dünü Sevmek herkesin kendinden bir şeyler bulduğu bir şarkı oldu. Birçok güzel mesaj alıyorum hiç tanımadığım insanlardan. Şarkıya hiç reklam yapmadık ve bu ulaşabildiğimiz kitleyi kısıtlıyor fakat şarkının beğenilip tekrar dinlenilme oranı beklentimin çok üstünde. Bu da mutluluk verici bir şey. Konserlerde şarkıyı ezbere söyleyen birçok kişi görüyorum, çok değerli…

‘Hayatımın şarkısı’ dediğin, senin için ayrıksı olan ve ya ‘Söylerken çok mutlu oluyorum’ dediğin bir şarkı var mı?

Mutlu hissettirmiyor fakat “Radiohead – Paranoid Android” diyebilirim. İnişleriyle çıkışlarıyla, anlamsızlığıyla bana yaşadığımı hissettiriyor. Lise 2’de dinlediğim o yağmurlu günden beri en sevdiğim şarkılar listesinde tepelerdedir.

Gökberk Uğurlu’dan 5 kişilik bir müzik grubu kurmasını isteselerdi, bu grupta yerli-yabancı ayrımı olmaksızın hangi müzisyenler olurdu?

Lisede müzik türlerine göre ayırıp böyle hayali listeler yapardım. Bakalım şimdi nasıl bir şey çıkacak… Gitarları David Gilmour’a emanet ederdim. Bas gitara Flea’yi alalım. Klavyeye rahmetli Jon Lord geçsin. Davula üstat Volkan Öktem diyorum. Vokale de yine rahmetli Freddie Mercury… Türlü yemeği gibi oldu tarz gözetmeyince ama içimden geçenler bunlar.

Müzikal kariyerinde nasıl hedeflerin var? Yeni projelerin neler?

Hedefim öncelikle çok sahne almak ve büyük kitlelere şarkılarımı söylemek. Sahnede olmayı çok seviyorum, kendimi en iyi hissettiğim yer diyebilirim. Performansımı arttırmak için de sürekli olarak çalışıyorum. Birçok şarkı yazıyorum ve bunları imkanlar dahilinde yayınlamaya istiyorum. Mart ayının sonuna doğru bir şarkı daha yayınlamayı planlıyorum. Bir yandan da sevdiğim bazı şarkıların farklı tarzda aranjelerini yapıyorum, bu da bir cover projesi olarak ilerleyen aylarda karşınıza çıkabilir…