Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
İsmim Hüseyin Anıl Aslan 20 Eylül 1991 tarihinde Elazığ’ da doğdum. Aslen Mazgirt’liyim. Anadolu Üniversitesi İ.İ.B.F Maliye Bölümü mezunuyum. Çocukluğumdan beri araştırma ve kitap okuma alışkanlığım vardır. Eskiden gazetelerde kuponlar biriktirilerek ansiklopedi ve kitaplar dağıtılırmış. Annemin de kuponlarla biriktirdiği birçok kitabı vardı. Bende ilkokul öncesi o kitapların resimlerine bakarak sonra da onları okuyarak kitap okuma alışkanlığı kazandım. Şu ana kadar da bu alışkanlığımı hep devam ettiriyorum.
Adil Medya Sitesinde Makale yazmak ve Devrimci Kur’an Müslümanlığı kitabını çıkartma fikri nasıl oluştu?
Uzun yıllardır Dini konulara çok ilgiliydim. Çevremde din ile ilgili yanlış bir şeyler olduğunu ilk kez ilkokul da sözlü sınavda bazı ayetlerin Arapça ezberletilip Arapça okutulunca anladım. Çünkü sözlüden geçsek bile Kur’an ayetlerinin anlamını bilmiyorduk. Tabiri caizse papağan gibiydik. Zaman geçtikçe insanların ve toplumların din adına yaptığı şeyleri “gerçek din böyle olamaz “diye sorguladığım zaman gerçekten de Kur’an da anlatılanın çok farklı olduğunu gördüm. Gerek kendimi geliştirmek gerekse insanları bilgilendirmek için yoğun ve derin okumalar yaptım. Gelenekçilere karşı, ateistlere karşı ve mezhepçilere karşı gerek sosyal medya da gerekse yüz yüze birçok tartışma düzenledim veya bunlara katıldım. Üniversite zamanlarımda ise ideoloji ve siyasal tarih konusuna ilgim arttı. Okuduğum bölümle de ekonomik anlamda bilgiler edindikten sonra bu konulara daha da yoğunlaştım. Türkiye özeline ülkemizin sosyolojik ve tarihi yapısına ilgi gösterdim. Türkiye’nin nasıl daha iyi bir duruma gelebileceği, İslam Dininin ülkemizde nasıl yanlış anlatıldığını ve suistimal edildiğini, bunlara karşı ne yapılabilir, kapitalist sistemin yıkıcı boyutu nasıl Kur’an ve bilim ışığında çözülebilir diye yazılar yazarken bu konularla ilgili birçok kitabı olan İhsan Eliaçık Hoca’ya ulaştım. Bu şekilde İnşa Yayınları ve Antikapitalist Müslümanlar oluşumuna dahil oldum. Zamanla İhsan Hoca bana “fikirlerini Adil Medya’da yazıya dönüştürmek ister misin? “diye sorunca seve seve kabul ettim. Makalelerim çok beğenildi ve binlerce görüntülenmeler aldı. Yazmaya düzenli olarak devam ediyorum. Ayrıca İnşa Yayınları bünyesinde kendiminde konuşmacılardan biri olduğum birçok paneller düzenledik. Ayrıca görüşlerine önem verdiğim ülkemizde bilinen birkaç ünlü din adamıyla da sürekli iletişim halindeyim.
Kitabınızın konusu nedir ve neyi amaçladınız?
Kitabım Adil Medya Sitesi’nde yazdığım bazı makalelerimi revize ederek oluşturduğum bir eser oldu. Özellikle ülkemizde ve İslam Ülkelerinde Kur’an dan uzaklaşılmasının ve ona ortak kitaplar oluşturulmasının gerek dinde gerek gelirin adil dağıtılmasında gerekse pozitif bilimsel alanlarda nasıl tahribata yol açtığını makalelerimle işlemek istedim. Din adına bilinen çoğu şeyin Kur’an’ da olmadığı ya da yanlış anlaşıldığını, Kur’an’ın biricik kaynak olması gerektiği Kur’an’da defalarca vurgulanmışken ona anlaşılamaz denilip geleneğin birçok ek kitap koyup dinden nasıl uzaklaşıldığını anlatmak istedim. Aslında her şeyin cevabı Kur’an’da vardır. Ülkemizde en çok tartışılan ve yanlış bilinen meseleleri Kur’an ayetleri ışığında inceledim.
Kitabındaki Devrimci vurgusundan kasıt nedir?
Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim en büyük devrim kitabıdır. Hz. Muhammed Peygamberimiz ise diğer tüm peygamberler gibi en büyük devrimcidir. Kur’an-ı Kerim, Cahiliye Dönemi Arabistan ve çevresi nezdinde tüm dünyadaki olumsuzluklara ve yanlışlıklara karşı inmiş olan İlahi bir uyarı ve hayat kitabıdır. Ayrıca bir ülkenin kalkınmasını sağlayacak tüm metotlar mevcuttur. Özellikle infak, kenz, zekât ve sadaka gibi konuların nasıl çarpıtıldığını ve bu şekilde oluşturulan sistemin zengini daha da zenginleştirip fakiri ise nasıl sefalete sürüklediğini ayetlerle ifşa etmek istedim. Kapitalist sisteme karşı bir sistemin geliştirilmesi konusunda bilgiler vererek halkın refahını yükseltmek için önerilerde bulundum. Ayrıca Irkçılık ve birçok daha kavrama ve yanlış bilinen şeylere Kur’an’i ve bilimsel bir bakış açısı da getirmek istedim. Bu kitabımda daha çok dini konuları işledim. Adil Medya Sitesindeki makalelerimde tarihi ve ideolojik konuları da işliyorum.
Son olarak geleceğe yönelik hedefiniz nedir?
Başta ülkemiz sonra da tüm dünyanın Kur’an’ı anladığı dilde okuyup, onun her şeye çözüm getiren ve tüm konuları çözen noksansız , mübin ve İslam için yegane kaynak olan Kutsal Kitap olduğunu anlamaları için elimden geleni yapmak ; Hadis , İcma, Kıyas ve tarikat kitaplarının İsrailiyat ile harmanlanarak tarihsel akışta dini nasıl deforme ettiğini ayetlerle ve belgelerle açıklamak sonra da ayetler ışığında bir sistem geliştirerek İktisadi ve yönetimsel bir bilimsel sistemler kümesiyle insanların fakirlik yaşamadığı, gelir farkının korkunç boyutlara varmadığı adaletin sağlandığı mutlu mesut bir ülke ve dünyanın oluşması için fikirler üretmek.
Teşekkür ederiz.
adilmedya.com