İSTANBUL Sarıyer ilçesinin Derbent Çamlıtepe Mahallesi’nde dün sabah saatlerinde binlerce çevik kuvvet polisi ve yıkım ekibinin baskın yapması üzerine direnişe geçerek polisi mahalleden çıkaran halk, yaptığı toplantıda yeni bir baskın ihtimaline karşı kendini koruma kararı aldı.
Polisin sert müdahalesine rağmen evlerini bırakmayan ve direnen mahalleli polisin akşam saatlerinde mahalleyi terk etmesinden sonra bir toplantı yaptı. Herkesin ortak görüşte buluşması amacıyla yapılan toplantıya 500 kişi katıldı.
‘MAHALLELİYE TUZAK KURULDU’
Mahalle Muhtarı, Derbent Güzelleştirme Derneği Yöneticisi ve aynı zamanda, Sarıyer Yıkım Karşıtı Platform Sözcüsü Köksal Doğan, ve Derbent Güzelleştirme Dernek Başkanı Rıza Coşkun’un yönettiği toplantıda konuşma yapan mahalle sakinlerinin önerileri alınırken, zaman zaman mahalle muhtarına yönelik tepkiler vardı.
Mahalleye yapılmak istenen inşaatlar nedeniyle kardeşin kardeşe kırdırıldığını belirten Coşkun, buradaki halka tuzak kurulduğunu söyledi. Coşkun, Derbent halkının direnişini kırmak için yıllardan bu yana her türlü yolun denendiğine dikkat çekerek, “Bir tuzak kurdular, insanları birbirine düşürdüler. İnsanlarla gizliden tek tek konuştular. Bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar ama Derbent halkı dimdik ayakta” dedi.
‘DERBENT’LİLER ÜVEY VATANDAŞ MUAMELESİ GÖRÜYOR’
Derbent sakinlerinin gelecek yıllarda çocuklarına huzurlu ve temiz bir yaşam bırakmak istediklerini kaydeden Coşkun, tüm baskı ve zorlamalara rağmen, 40 ev sahibinin evlerini satarak gittiğini söyledi. Derbent’te kimsenin mağdur olmaması için şafak vaktinden bu yana direndiklerini hatırlatan Coşkun, mahalleli olarak kadınlar ile çocuklar dahil olmak üzere bu duruma tepki gösterdiklerini dile getirdi.
‘MAHALLEYİ KENDİ EMEĞİMİZ İLE KURDUK’
Coşkun, “Hak verilmez alınır, alınan hak da geri verilmez. Elimizde makbuzlarımız var, şimdiye kadar neredeydiler niye gelip sahip çıkmadılar? Biliyorsunuz, biz bu mahalleye imece usulü elektrik, su getirdik. Biz alt yapımızı, kanalizasyonlarımızı kendi cebimizden yaptık. Bu yüzden bunu asla kabul etmiyoruz, Siz de size işgalci diyenlerin yüzlerine bunları tokat gibi çarpın ki, herkes üslubuna dikkat etsin” diyerek konuşmasına bitirdi.
‘POLİS DERBENT’TE TERÖR ESTİRDİ’
Toplantıya katılan mahalle sakinlerinin öneri ve eleştirilerinin ardından, Sarıyer Derbent Yıkım Karşıtı Platform Sözcüsü Köksal Doğan ise polisin gün boyu mahallede ‘Terör’ estirdiğini belirterek, kadın ya da çocuk dinlemeden gaz bombaları ile kendilerine saldırdıklarını söyledi. Polisin bu baskınına rağmen direniş sergilediklerini belirten Doğan, “Bu gün aslında mahallemizi yıkmaya geldiler. Eğer Büyükdere Caddesi’ni trafiğe kapatmasaydık iş makinelerini getireceklerdi” dedi. Boşaltılan evlerin yerine fakir ailelerin yerleştirileceğini söyleyen Doğan, hiç kimsenin mahallelerinden gönülsüz bir şekilde gitmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.
‘KENDİMİZİ KORUYACAĞIZ’
Mahallede komiteler kurulması gerektiğini belirten Doğan, “Biz mahallemizde kendi kendimizi koruyalım, kendi kendimizi güçlendirelim. Birlikte başladık bu işe birlikte bu duruma karşı koyalım. Örgütlü bir şekilde bu haksızlığa dur diyebiliriz” diye konuştu. Mahallede savunma gücü oluşturulması önerisinde bulunan Doğan’ın bu önerisine büyük bir destek geldi. Bu öneriye göre; Mahalleli kendi evlerini ve mallarını korumak için mahallede nöbet tutacak. Kurulacak komitede böylece her sokakta bir ailenin genç bireyi gece nöbeti tutacak.Derbent Çamlıtepe Mahalle sakinlerinin aldığı ilk halk toplantısının devamının ise önümüzdeki günlerde sürmesi planlanıyor.
Diha