Basına ve kamuoyuna;
Onur Erden, 2011 yılında “Bir Arap genci olarak yıllardan beri kardeşçe yaşadığımız Kürt halkına karşı devam eden savaşta taraf değilim.” demiş ve vicdani reddini açıklamıştı.
Vicdani reddini açıkladıktan sonra gittiği Güney Kıbrıs’ta yaptığı iltica başvurusu reddedilen Onur Erden, geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs’ta tutuklanmış ve 11 Temmuz günü Türkiye’ye iade edilerek Kasımpaşa Askeri Cezaevi’ne gönderilmişti. Önümüzdeki günlerde Gelibolu Askeri Savcılığı’na sevk edilecek ve belki de yeniden tutuklanacak vicdani retçi arkadaşımız için bir araya geliyoruz.
Savaş karşıtları, anti militaristler, vicdani retçiler olarak “vicdani retçi Onur Erden yalnız değildir” demek için 15 Temmuz Pazartesi günü 14:00’te Kasımpaşa Kuzeydeniz Saha Komutanlığı önünde buluşuyoruz.
Vicdani Ret Derneği
Tarih: 15 Temmuz Pazartesi
Yer: Kuzeydeniz Saha Komutanlığı Önü,
Kasımpaşa Saat: 14:00