Emek Partisi üyeleri, Bitlis’in Mutki ilçesinde ve Tunceli’de ortaya çıkarılan toplu mezarlarla ilgili Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.
“Toplu mezarlar açılsın/ sorumlular yargılansın”, “114 toplu mezar 1469 ceset/ Artık yeter/ Kürt sorununda demokratik çözüm” pankartlarını açan EMEP üyeleri, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” dedi.
İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, Jandarma Genel Komutanlığı’nın mezarlarla ilgili yaptığı açıklamanın bölgede mezarlar olduğunu doğruladığını, “PKK’lilerin topluca gömüldüğünün itiraf edildiğini” söyledi. Gerçek, “İnsanları katledip, ailelerinden habersiz olarak toplu bir biçimde gömmek nasıl bir ‘normallik’ halidir, nasıl bir insanlıktır? Faşist Nazi suçlarını anımsatan bu manzaralar bu ülke için düpedüz bir utanç tablosudur” dedi.
Gerçek, “Bir ülkede toplu mezar yönetimine neden başvurulur? diye sordu. “Toplu mezarlarla, kimyasal silah kullanımı başta olmak üzere savaş hukuku dışı silahların kullanımı gizlenmek mi istenmiştir? Cenazelerin sıcağı sıcağına ailelerine verilmemesinin nedeni, üzerindeki işkence izlerinin ve sivil katliamların gizlenmek istenmesi midir?” dedi.
Gerçek, “Türkiye, Kürt sorununun çözümü için bu gerçeklerle, Mutki’de ortaya çıkan toplu mezarlarla yüzleşmek zorundadır. Türk ve Kürtlerin bu ülkede ortak bir geleceği, gönüllü bir biçimde, kardeşçe yaşaması gerektiğini savunanlar, toplu mezarlar karşısında sessiz kalamazlar. Bu nedenle gerçeklerin açıklanması ve karanlıkların aydınlatılması için bütün emek ve demokrasi güçlerini, halk güçlerini birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.