TEOG yerleştirilmelerinde mağduriyetler sürüyor. Şimdi de özel eğitime muhtaç çocuklar TEOG sisteminin mağduru oldu. İstanbul Kadıköy Gazi Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu mezunu ve hafif düzeyde zeka geriliği olan A.U. tercih etmediği halde ikametgâh ettiği ilçenin kilometrelerce uzağındaki İstanbul Arnavutköy Örfi Çetinkaya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne yerleştirildi.
Yaşadıkları mağduriyetle ilgili BirGün’e konuşan A.U.’nun annesi S.U., çocuğunun TEOG sınavına girmemesi için notere gidip dilekçe verdiğini belirterek, “Hafif düzeyde zekâ geriliği olan çocuklarımız özel sınava tabi tutulmalıdır. Bunun için dilekçe verdim fakat uygulanmadı. Çocuklarımıza Milli Eğitim Bakanlığı farklı proje uyguluyorsa, ona göre de bir sınav yapmalıydı. Bizim çocuklarımız diğer çocukların düzeyinde değil, bu nedenle aynı sorular sorulmamalıydı” diye konuştu.
‘ÇOCUKLARIN PUANLARI BELLİYDİ’
Özel eğitime muhtaç çocukların alacağı puanların da aşağı yukarı belli olduğunu kaydeden S.U., “Mecburen sınava girdik. Çocuklarımız 190 ile 250 arasında puanlar aldı. Puanımız düşük olduğundan B grubundan tercih yaptık. İkametgâh ettiğimiz ilçedeki puanı düşük ve yakın yerlerdeki okulları tercih ettik. Bu okullar arasında Ümraniye, Ataşehir ve Üsküdar bulunuyordu. TEOG sistemi ise tercih etmediğimiz çok uzak bir ilçeye çocuğumu yerleştirdi” dedi.
‘NAKİL YAPILMADI, MAĞDURUZ’
A.U.’nun yerleştirildiği Arnavutköy Örfi Çetinkaya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ne ancak beş ayrı ulaşım aracıyla gittiklerini belirten S.U., “Gidiş-geliş yol sekiz saat sürdü. Problemli bir çocuğunuz var ise bu yolu nasıl gidecek? O bölgeye servisler 700-800 TL’ye götürür, çok uzak bir ilçe” dedi. Önceki gün nakil işlemleri için A.U.’nun yerleştirildiği okula gittiklerini belirten S.U., “Nakil işlemi müracaatında bulunduğumuzda, sistemde ‘Kontenjan boşluğu bulunmadığından nakil işlemi yapılamıyor’ denildi. Nakil işlemi için gelen birçok veli ve öğrenciler de işlemini bizim gibi yaptıramadı ve mağdur olduk” dedi.
‘SİSTEMİ PROTESTO EDİYORUZ’
Nakil işlemi için beş hafta boyunca müracaatlarda bulunacaklarını kaydeden S.U., “Çocuğum nakil yoluyla da yerleşemezse ne yapacağız, bilmiyorum. Eğer, sistem yerleştirmezse Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracağım. Böyle bir sistemi istemiyor, protesto ediyoruz. Konuyla ilgili bir an önce çözüm üretilmeli. Öğrenci ve veliler olarak mağduruz” diye konuştu.
‘BU UYGULAMA TERK EDİLMELİ’
Eğitim Sen 2’No’lu Şube Örgütlenme Sekreteri Çayan Çalık da, TEOG sistemiyle öğrenci ve velilerin eğitimle ilgili isteklerinin hiçe sayıldığını belirterek, “Bu sistemle birçok gayrimüslim öğrencilerimiz de imam hatip liselerine otomatik olarak yerleştirilerek, mağdur edildi. Bakanlığın, TEOG uygulamasını derhal bırakmasını istiyoruz” dedi.
Çalık, “Özel eğitime muhtaç çocuklar ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimde kaynaştırmaya tabidir. Bu çocuklar özel eğitime ve ilgiye muhtaçtır. Aynı zamanda kendilerinin eğitim-öğrenim süreçleri de farklıdır. Ancak diğer öğrenciler gibi muamele görerek, sınava tabi tutuluyorlar maalesef. Bu nedenle pek çok öğrenci ve veliler mağduriyet yaşıyor. Bu uygulamayla adrese dayalı yerleştirmeyi esas alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kendi koymuş olduğu uygulamayı hiçe saymıştır. İkametgâhı İstanbul Kadıköy’de olan bir öğrenciyi, uzak bir ilçeye göndermekte sakınca görmemiştir. MEB, bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçmelidir” diye konuştu.