Röportaj yapma fikri ortaya çıktığında siyasi alanda akla gelecek ilk isimlerden birisi milyonlarca takipçisi ve seçim sürecinde aktif sosyal medya performansı ile bilinen hemşehrim CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Sn. Kılıçdaroğlu röportaj teklifimizi geri çevirmedi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel 24 Temmuz basın kokteylinin hemen sonrasında röportajı gerçekleştirdik. Kendilerine teşekkür ederiz.
Sosyal Medya hesaplarınızı siz mi kullanıyorsunuz?
Sosyal Medya hesaplarımı özellikle twitter hesabını zaman zaman ben kendim kullanıyorum, diğer zamanlarda güvenilir bir arkadaşım benim yerime paylaşımlarda bulunuyor.
Sosyal Medyanın gücü hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sosyal medyanın gücü her geçen gün kabul ediliyor, artık devlet kurumlarının bile hızlıca sosyal medyada yer alma gayreti göz önüne alınırsa, gücünün gelecek açısından ne denli etkili olacağı tahmin edilebilir. Sosyal medya ortadoğu örneğinde görüldüğü gibi iktidarları devirecebilecek güçtedir. Sanırım bu güç gösterisinde son nokta denilebilir.
Geleneksel Medyaya alternatif olabilir mi?
Sosyal medya iletişimin etkinliğinin hızlı olduğu bir alan, doğru kullanıldığı zaman, olumlu sonuçlar alınan, yanlış kullanıldığı zaman da felaketlere yol açabilecek bir mecra. Geleneneksel medya kendi kendine hızlıca sosyal medyaya evriliyor, geleneksel medya ile sosyal medyanın ortak iletişiminden oluşacak yeni medya bir süre daha geçiş dönemi yaşayacaktır.
Sosyal medyanın toplumsal ve siyasal alana etkileri nelerdir?
Siyasal ve toplumsal etkilerinin değişmesi için ilk önce doğru kullanılması, yerinde kullanılması gerekli, benim gözlemlediğim kadarıyla sosyal medya toplumsal hareketliliğe liderlik edecek, siyasal etkilişimlerin öncülüğünü yapacak bir potansiyale sahip, bunun iyi kanalize edilmesi ve verimli hale getirilmesi önemli.
Tabi şunu da söylemeliyiz ki, sosyal medya demokrasi kazanımlarının internette özümsenmesi ve benimsenmesi açısından da büyük öneme sahip, şimdilik çoğunlukla gençlerin kullandığı bu mecralar düşünce özgürlüğü, ve söz hakkı açısında da inanılmaz değerli bir misyon üstlenmiş durumda.
Takipçilerinize son söylemek istedikleriniz..
Sosyal medya kullanıcıları, demokratik çağdaş türkiye’nin internette bir modelini oluşturuyor, seçim öncesi sosyal medyada yapılan anketlerde CHP’nin gücü ortada, Sosyal medya gönüllülerimizden isteğimiz, paylaşımları ile bizi desteklemeleri, eleştiri ve övgüleri ile sosyal medya mücadelemizde yanımızda yer almaları, özgürlüklerin önünü açan, aydın türkiye’nin sanal alemdeki koruyucuları olmaları.Facebook, Twitter ve diğer sosyal alanlardaki 2 milyona yakın takipçilerimize teşekkür ediyorum. Hepsine saygılarımı sunuyorum.
Deniz Boz / Sosyal Medya