7 yıl önce 15 minibüs ile başlayan ve 19 No’lu Can Hozatlılar Kooperatifi adıyla kooperatifleşmeye giden minibüsçüler, şimdi 7 araçla yolcu taşımaya devam ediyor. Şu anda yolcu taşımaya devam eden minibüsçüler de araçlarını satmayı düşünüyor.
Bazen yakıt alacak parayı bulamayan minibüsçüler, özellikle Hozat ile Dersim-Elazığ arasında taşımacılık yapan 7 No’lu Hozat Kooperatifi’nin yaptığı güzergah ihlalinden dolayı bu duruma geldiklerini iddia ediyor. 19 No’lu Can Hozatlılar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Koç, 7 No’lu Kooperatif sürücülerinin hakları olmayan köy güzergahlarına girdiklerini, yolcu taşıdıklarını ve bunun hakkında şikayet ettiklerinde ise, İlçe Trafik Komisyonu’nun sessiz kaldığını söylüyor. Koç, aynı şekilde köylerde öğrenci taşımacılığının kendi hakları olmasına rağmen İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından kendi yandaşlarına verildiğini savundu.
‘Asıl sorunumuz yetkililerin buna sesiz kalması’
Dersim merkeze yolcu taşımak için Hozat İlçe Trafik Komisyonu’na yaptıkları başvuruya ret yanıtı verildiğini belirten Koç, “İlk yolcu taşımacılığına başladığımız zaman onlar köye gitmeyeceklerdi. Bizler de Elazığ ve Tunceli’ye gitmeyecektik. Tunceli’ye yolcu taşıma istediğimiz 7. Kooperatif tarafından uygun görülmedi. Bunun için İlçe Trafik Komisyonu’na verdiğimiz tüm dilekçelere ret geldi. 7. Kooperatif il ve köylere kendisi gidiyor. Biz köy kooperatifi olarak gittiğimiz zaman da hemen trafiğe haber veriyorlar. Bizim güzergahımızın olamayışı bizi sıkıntıya sokuyor” dedi. Asıl sorunun 7 No’lu Kooperatif’in köy güzergahlarında yolcu taşıdığı zaman yetkililerin buna sessiz kalması olduğunu dile getiren Koç, “Ama asıl sorun şu, bu 7. Kooperatife bağlı olan sürücüler köylere yolcu bırakırken güzergah hakları var mı acaba? Ama buna müdahale eden hiçbir yetkili yok. Bizim yetkililere söylememize rağmen ‘biz karışmıyoruz’ diyorlar. Biz de dedik ki eğer bu tavrınız devam ederse biz de başka bir yöntem ararız. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan öğrenci taşıma ihalesi yandaşlarına verildi. Bizim o kapımızda kapandı” iddiasında bulundu.
‘Sizi açlığa mahkum edeceğim tehdidi!
15 araçla başladıkları yolcu taşımacılığında sadece 7 araç kaldığını ifade eden Koç, bazen araçlarına mazot alacak para bulamadıklarını belirtti. Koç, “15 arabadan 7 arabaya kadar düştük. Evimize ekmek götüremiyoruz ve borçlarımızı vermek zorundayız. Bazen mazot alacak para bulamıyoruz. Bu kadar kötü durumdayız” diye belirtti.
‘İddialar tamamen asılsız’
7 No’lu Hozat Kooperatifi Başkanı Hıdır Balık ise, belirtilen iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, konu ile ilgili yasal süreç başlatacaklarını savundu. Balık, “Bizler köylerde öğrenci taşımacılığı yapıyoruz. Bu da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarıldı. Bu ihale hakkında şüphesi olanlar da yasal olarak haklarını arayabilirler. Ama eğer sadece bizi karalama amaçlı ortaya atılan iddialar ise bunun hakkında da biz yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi. Köylere güzergahları olmadan yolcu taşıdıkları iddialarına Balık, “Acil bir hasta oluyor onları götürüyoruz. Ya da bazen öğrencilerin anne ve ablaları oluyor, onları alıyoruz. Bundan da hem kaymakamlığın haberi var hem de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün haberi var. Bu iddialarda bulunan kişiler her gün bizim güzergahlarımızda yolcu taşımacılığı yapıyorlar” iddiasında bulundu. Balık ayrıca “Hozat’ta kimsenin kimseyi açlığa mahkum etme lüksü yoktur ve olamaz” dedi.