Antalya´da 27 Ekim 2008’de Yeşildere Mahallesi’nde “Dur” ihtarına uymayan motosikletli iki gence ateş açan Önleyici Hizmetler Şubesi´nde görevli polis memuru 34 yaşındaki Mehmet Ergin, gençlerden 18 yaşındaki Çağdaş Gemik´in ölümüne neden olmuş, çıkarıldığı mahkemece tutuklanan 13 yıllık polis memuru cezaevine gönderilmişti.
Gemik’e ateş açarak ölümüne neden olan polis memuru Ergin hakkında, Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesince 20 Ağustos 2009 tarihinde verilen 16 yıl 8 ay hapis cezası, Yargıtay Birinci Ceza Dairesince, “suç niteliğinde yanılgıya düşüldüğü” gerekçesiyle bozuldu ve sanık hakkında daha az ceza öngören maddeden hüküm kurulmasına hükmedildi. Bozma kararı gereği Çağdaş Gemik’in ölümüyle ilgili sanık Mehmet Ergin’in yeniden yargılanmasına, 22 Mart’ta Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden başlanacak.
‘BU DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
Çağdaş Gemik’in babası Hakim Gemik ise ETHA’ya yaptığı açıklamada yargının bu kararı karşısında şaşkınlığa düştüklerini belirtti. Davanın 22 Mart tarihinde tekrar başlayacağını söyleyen Baba Gemik, “Tüm delillere rağmen ‘kasten adam öldürme yok’ yönünde karar veriliyor. Bu karar karşısında resmen dondum kaldım. Anlamış değiliz. Ama biz davanını peşini bırakmacağız. Sonuna kadar takipçisi olacağız. Gerekirse AİHM’e kadar gideceğiz” dedi.
Etha