Taksim’de önceki gün Gezi eylemleri sırasında bir kadına palayla vururken görüntülenen Sabri Çelebi’nin babası, özür diledi.
Taksim’de önceki gün Gezi eylemleri sırasında elindeki palayla dehşet saçan ve bir kadına tekme atarak tepki toplayan Sabri Çelebi’nin ‘Gezi eylemcisi’ olduğu öğrenilen babası, özür diledi.
Milliyet’in haberine göre, eylemciler tarafından görüntüleri çekilen ve kimliği kısa sürede tespit edilen saldırganlardan Sabri Çelebi’nin Talimhane’de bir kafesinin olduğu öğrenildi. Çelebi’nin geçmişte kafe önünde bir grup polisle tartışma yaşadığı ve polislerin kendisini dövdüğünü belirterek şikayetçi olduğu ortaya çıktı.
Çelebi’nin babası Mahmut Çelebi de şunları söyledi:
“Oğlumu affetmeyeceğim. Onun adına Kürt ve Türk halklarından özür diliyorum. Benim kardeşlerim günlerce Gezi Parkı’nda çadırda kaldı. Ben kaç defa parka gittim. Onlar bizim için mücadele ediyor.”
Çelebi’nin satırla vurup ardından tekme atttığı kadın da, yaşadığı anları şöyle anlattı: “Biraz koşunca bana yaklaşan bir grup gördüm. Küfredip saldırıyorlardı. Önce biraz tedirgin oldum. Hemen sağa dönüp sığınabilecek yer bulmaya çalışacaktım. Köşeye yaklaştığımda bana doğru gelip gelmediğini anlamaya çalıştım ve şaşkınlıkla duraksadım. Tam o sırada palayla sırtıma vurdu. Acıdan nefesim kesildi ama korkmadım ‘ne yapıyorsun’ dedim. Üzerime yürüyüp, küfretmeye devam ederek sırtıma tekme attı.”
Bu arada, pala ve döner bıçaklarıyla saldırıları gerçekleştirdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 4 kişi, savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, arasında Sabri Çelebi’nin de bulunduğu bu kişileri serbest bıraktı. Bölgede esnaf olduğunu belirten saldırganların, saldırıya ilişkin, gösteriler nedeniyle maddi zarara uğramalarını gerekçe gösterdikleri öğrenildi.