Canbebe, Helen Harper, Canped markalarını üreten Ontex fabrikasında ücretlerine zam istedikleri ve sendika iş yeri temsilcisini kendileri seçmek istedikleri için işten atılan işçiler, 17 Şubat’tan buyana fabrika önünde direnişte. İşçiler, mücadelelerine her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e gerçekleştirecekleri yürüyüşle de devam ediyorlar.
İlk yürüyüşlerini gerçekleştiren işçiler, Galatasaray Lisesi önünden İstiklal Caddesi girişine yürüdü. Yürüyüş boyunca “Yaşasın Ontex direnişimiz”, “Canbebe’ye boykot, direnişe destek”, “Sendikalar işçilerindir, ağalar defolsun” sloganları atan işçilerin ellerindeki Canbebe ürünleri dikkat çekti. Bebek bezleri ile halka boykot çağrısı yaptılar.
Üyesi oldukları Selüloz-İş Sendikası’nın, kendilerinden habersiz yüzde 15’lik zammın altına imza atmalarına tepki gösteren Ontex işçileri, 17 Şubat’ta işten çıkarılmıştı. İşçiler, aynı gün Yenibosna’da bulunan fabrika önünde direniş çadırı kurarak eylemlerine başlamıştı.
Onteks işçileri taleplerini, “İşimizi geri istiyoruz, tüm sendika yöneticilerimiz ve temsilcilerimizin istifa etmesini istiyoruz, başta temsilcilerimiz olmak üzere tüm yöneticilerimizin demokratik seçimlerle belirlenmesini istiyoruz, işçi iradesini yok sayan sözleşmenin iptal edilmesini istiyoruz ve Toplu İş Sözleşmesi taleplerimizin kabul edilmesini istiyoruz” şeklinde dile getiriyor. Cumartesi günleri yapılan eylemlerin amacı da bu talepleri kamuoyuyla paylaşmak.
Yürüyüşün ardından işçiler bir açıklama yaptı. Niyazi Aslan, halka şöyle seslendi: “Ontex işçilerinin direnişini sahiplenmek aynı sömürüyü yaşayan sizlerin de bir görevidir. Ürettiğimiz Canped, Canbebe, Helen Harper, ürünlerini kullanmamaya bu ürünleri boykot etmeye davet ediyoruz.”
Aslan, sadece kendileri için değil sınıfın ortak çıkarları için direndiklerini, elde edecekleri kazanımın ise tüm işçi sınıfının umudu, direnci ve özgüveni olacağını ifade etti.
Ontex işçilerine destek için direnişçi PTT işçileri, Tekstil-Sen Genel Başkanı Engin Gül ve sendika yöneticileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve BDSP yürüyüşe katıldı ve destek mesajlarını ilettiler.
Etha