Bolonya süreci kapsamında uygulanan not sistemi gereği Kocaeli Üniversitesi’nde de not sistemi değiştirildi. Değişikliğin ardından notları düşen öğrencilerin tepkisi sert oldu.
Eylem yapan 400 öğrenci, üniversitenin sosyal tesislerinden, rektörlüğe kadar yürüdü.
Rektörlük binası önünde açıklama yapan öğrenciler:
“Alınacak kararlarda öğrencileri dinleyen üniversite istiyoruz. Ezberci değil üreten tartışan toplumsal meseleler hakkında konuşan bilimin esas alındığı nitelikli bir üniversite istiyoruz.” diyerek taleplerini dile getirdi.
Eski puanlama sistemiyle ilgili rektörle görüşmek isteyen öğrenciler güvenlik tarafından engellendi.
İKİNCİ KEZ GİDİYORLAR
Bu engellemenin ardından öğrenciler ikinci kez rektörlüğe yürüme kararı aldı.
ÇAĞRI METNİ;
1 MART PERŞEMBE GÜNÜ YAKLAŞIK 800 ARKADAŞIMIZLA SOSYAL TESİSLER ÖNÜNDEN HAVA ŞARTLARINA RAĞMEN REKTÖRLÜĞE YÜRÜDÜK. REKTÖRLÜĞE TALEPLERİMİZİ İLETMEK İÇİN BİR GÖRÜŞME İSTEDİK FAKAT REKTÖR YOKMUŞ BİR METİN YOLLADI BİZE O METNİ OLDUĞU GİBİ YAZIYORUZ BURAYA
DEĞERLİ ÖĞRENCİLERİMİZ
ÜNİVERSİTEMİZDE VE TÜM AVRUPA ÜLKELERİNDE BOLOGNA SÜRECİ 2010 YILINDA SONA ERMİŞTİR.
BU KONUYA TEPKİ GÖSTEREN ÖĞRENCİLERİMİZİN KONUYU DETAYLI OLARAK İNCELEMEDİKLERİNİ GÖRÜYORUZ. BU NEDENLE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMAYI YAPMAKTAYIZ,
GEÇME NOTUNUN 65 OLMASI 2010 YILINDAN BUYANA YÜRÜRLÜKTE OLAN YÖNETMELİK GEREĞİDİR. BOLOGNA SÜRECİ İLE İLGİSİ YOKTUR. YÜRÜRLÜKTEKİ YÖNETMELİK; ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM, KREDİLİ SİSTEM, NOT ÖTEMELERİ GİBİ AVANTAJLARI İLE ÖĞRENCİNİN LEHİNEDİR. VE BU İKİ YILLIK SÜREÇTE ÖĞRENCİ BAŞARISIZLIĞI ESKİ YÖNETMELİĞE TABİ ÖĞRENCİLERE GÖRE ÖNEMLİ ORANDA AZALMIŞTIR. BU YÖNETMELİK İLE SINIF TEKRARI YAPACAK ÖĞRENCİ ORANI SADECE %7 DİR. ESKİ YÖNETMELİK DOLAYISIYLA SON SINIFLARDA BEKLEYEN ÖĞRENCİ SAYISI İSE GİREN ÖĞRENCİ SAYISININ %70 İ CİVARINDADIR.
BENZER UYGULAMA VE YÖNETMELİKLER ÜLKEMİZİN KÖKLÜ ÜNİVERSİTELERİNDE 40 YILDAN BU YANA, DİĞER PEK ÇOK ÜNİVERSİTEDE İSE 4-5 YILDAN BERİ GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.
BU NEDENLE, ÖĞRENCİLERİMİZİN ÖĞRETİM KALİTESİNİN ARTTIRILMASINA YÖNELİK OLAN VE ÜLKE EKONOMİSİ VE KALKINMASINA ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK VE İŞ BULMA OLANAKLARINI ARTTIRACAK BU ÇAĞDAŞ GELİŞMELER KONUSUNDA SAĞDUYULU OLMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ. ÜNİVERSİTEMİZİN BÜTÜN REFORMLARI, ÖĞRETİM KALİTESİNİN ARTTIRILMASINA VE GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİKTİR.
SAYGILARIMIZLA
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
(BU BİLGİ NOTUNUN ALTINDA REKTÖRLÜĞÜN İMZASI YOKTU. HUKUKSAL OLARAK HİÇ BİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR)
(REKTÖR YARDIMCISININ CEVABI: HER ŞEY HUKUKSAL OLMAK ZORUNDA DEĞİL)
OKUDUĞUNUZ GİBİ REKTÖRLÜK ÖĞRENCİYE AÇIKÇA YALAN SÖYLEMEKTE VE BİZİ APTAL YERİNE KOYMAKTADIR.
REKTÖRLÜKLE GÖRÜŞME TALEBİNDE BULUNDUĞUMUZDA 3 KİŞİNİN SALI GÜNÜ GÖRÜŞEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ
BİZ BUNU KABUL ETMİYORUZ 6 MART SALI GÜNÜ TÜM ÖĞRENCİLERİN KATILACAĞI BİR FORUM DÜZENLENMESİNİ İSTİYORUZ!
BU TALEBİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK ÜZERE 6 MART SALI GÜNÜ BU SEFER SAHA GÜÇLÜ DAHA KALABALIK YÜRÜYECEĞİZ REKTÖRLÜĞE.
YÜRÜYÜŞ SAAT 12:00 DA SOSYAL TESİSLER ÖNÜNDE BAŞLAYACAKTIR.
2.KEZ GELİYORUZ REKTÖRLE GÖRÜŞECEĞİZ!
Ümmü Gülsüm/ www.adilmedya.com