Ocak ailesi, 21 Mart 1995’te gözaltında kaybedilerek öldürüler Hasan Ocak cinayetinin sorumlularının yargılanması talebiyle suç duyurusunda bulunacak.
Ocak ailesi adına 23 Şubat günü saat 12.00’da Sultanahmet Adliyesi’nde suç duyurusunda bulunacak olan Emine Ocak, Hüseyin Ocak, Hüsniye Ocak Acer ve Maside Ocak Kışlakçı, adaletin sağlanması için mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.
Hasan Ocak’ın 1995 yılında gözaltında kaybedilerek öldürülmesiyle ilk soruşturma, Beykoz Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatıldı. Ancak yeterli soruşturmanın yürütülmediğini hatırlatan Ocak ailesi, “Ergenekon davası iddianamesinde yer alan bazı bilgiler ve Hasan’ın katlinden sorumluluğu bulunanlardan bazılarının Ergenekon davası kapsamında yargılanmaları nedeni ile ve bu kişilerin bu suçtan dolayı da yargılanmalarını sağlamak için yaptığımız iki müdahale talebi sudan gerekçelerle reddedildi” dedi.
Bu defa, elde ettikleri bilgiler ve belgeler ışığında Beykoz Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Ocak ailesi, savcılıktan, 16 yıl önce başlatılan ancak yarım kalan soruşturmayı genişleterek sürdürmelerini, bir kısmı halen Ergenekon davası nedeni ile tutuklu bulunan suçlular hakkında yargılamayı başlatmasını ve suçluların cezalandırılmalarını isteyecek.