Günlük konuşmalarımızda en fazla yaptığımız hatalar başlıca genelleme yapmaktır. Sıklıkla günlük konuşmalarımızda farkında olsak da olmasak da bu genellemeleri yaparak birçok hatalı çıkarımlara sebep oluyoruz. Bu genellemeler zihin haritası oluşturmakta ve kullandığımız kelime, gönderme yaptığımız olguyu yanlış tanıtmaktadır. Örneğin Batı denilince sürekli refah, huzur, mutluluk aklımıza gelir. Batı portresi bizde pürü pak bir izlenimi çağrıştırır.
Ortadoğu denilince zihnimizde hep olumsuz anlam oluşur. Savaş, kan, fakirlik vs. Sıklıkla Ortadoğu “söylem”lerde ötekileştirilir. Ancak Ortadoğu tekbir dil, tek bir millet, değil; farklı dile, kültüre ve ortama sahip. Ayrıca Dubai, Kuveyt, Katar, İsrail gibi Körfez ülkelerinde yaşam Türkiye’den çok daha iyi durumda. Özetlemek gerekirse metacoğrafyalar genelleştirici, silikleştirici ve coğulluğu görmeyen yanlış imajlar oluşturan hurafeler bütünüdür. Afrika denilince açlık, sefalet aklımıza gelir. Bu tür büyük toprak parçalarını günlük dilde kullandığımızda sanki oranın bütün devletleri, hakları ve insanları zihnimizde oluşturduğumuz anlamdaki gibi olduğu sanılır.
Örneğin Ortadoğu savaşla ve dinden dolayı gericilikle anıldığı için orada var olan devletlerin zorba, insanların cahil ve sürekli huzursuzluğun olduğu bir anlam oluşur. Peki bu doğrumdur? Bu durum tam olarak doğru değildir. Suriye ve Irak savaşlarla boğuştuğu için ve iki ülke Ortadoğu’da yer aldığı için tüm devletler ve insanlar damgalanabilmektedir. Tam tersine Avrupa’da İngiltere ve Almanya’da savaş olsaydı acaba Ortadoğu dediğimizde zihnimizde canlanan Batı Avrupa için mümkün olur muydu? Olmazdı! Çünkü Ortadoğu dilimizde küçümsenmesinin asıl sebebi savaş değil, dinden kaynaklanır. Dini küçümsemek için genellikle Ortadoğu örnek getirilir ve oradaki savaşın dinden kaynaklandığı söylenir. Ancak Ortadoğu geniş bir coğrafya. Suriye, Irak ve Yemen gibi ülkelerde sefalet ve savaş olduğu gibi tam tersine Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Katar ve İsrail gibi ülkeler zengin devletlerdir ve o ülkelerde özgürlük Türkiye kıyasladığımızda daha iyi durumdadır. Zenginlik olarak ülkemizden daha iyi durumdadır. Ancak Ortadoğu gibi bir metacoğrafya kavramı genelleme yaptığı için bu ülkelerde bu kavramın içerisinde erimektedir. Aynısını Türkiye’nin doğusu için verebiliriz. İlginçtir ki hep doğu küçümsenir ve dışlanır. Bu Türkiye’nin doğusu olduğu gibi başka doğular olabilir. Çünkü bu kavrama olumsuz özellikler yükledik. Maalesef halen yaygın olduğu şekliyle ülkemizin doğusu savaşla, cehaletle vs. sebeplerle anılır. Bunların üstüne birde genellemek yapılarak bütün insanlar fişlenir. Eğer burası savaşla anılıyorsa bu insanların suçu nedir? Eğitim gerektiği kadar iyi değilse sorumlusu bu insanlar mıdır? Zihnimizde doğu deyince oluşturduğumuz algı hayalidir. Hayallerimizde olan algı gerçekte yoktur. Bu nedenle günlük dilde genelleme yapmamak dilimizle yaptığımız ayrımcılıkları da engelleyecektir.