Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde 7 Ocak’tan bu yana işlerine dönmek için mücadele eden taşeron sağlık emekçilerinin direniş çadırı yine saldırıya uğradı. Öğlen saatlerinde Trabzon SES Şube Başkanı Ümit Pamuk’un yaptığı basın açıklamasının ardından direniş çadırına saldıran güvenlik görevlileri Rektörlük talimatı ile çadıra saldırdı. Çadırı yıkan güvenlikçiler, taşeron sağlık emekçilerinin simgesi olan ‘Siz Tokken, Biz Açız!‘ pankartına el koydu.
İşçiler, güvenlikçiler tarafından sökülen çadırı tekrar kurarak, mücadelenin süreceğini söylediler. SES Trabzon Şube Başkanı Ümit Pamuk, yapılan müdahalenin anti-demokratik bir müdahale olduğunun altını çizerken, “Müdahaleler bizleri yıldıramaz. İşlerine son verilen taşeron sağlık emekçileri ile birlikte ilk günden bu yana yana direniyoruz. Çadırımızı defalarca söktüler. Bizler bu çadırı bugün olduğu gibi her defasında tekrardan kurduk, kurmaya da devam edeceğiz” dedi.
Ne Olmuştu?
KTÜ Farabi Hastanesi’nde 1 Ocak günü işten çıkarılan 85 işçi, 2 Ocak günü işten çıkarıldıklarını öğrendi. İşçiler Hastane’nin acil servisi önünde beklemeye başladı. SES üyeleri öncülüğünde direniş çadırı kuran işçiler rektörlük talimatıyla sürekli saldırıya uğradı. Direniş çadırı sökülen işçiler her defasında çadırı tekrar kurdu.