ADİL MEDYA / ÖZEL HABER
Haber: Saliha Nisa Kaçaran
Haydi dedim yüreğim, gidelim bu şehirden
Bu şehir koparmak istiyor beni özlemlerimden…
Van için bir şey yapamamıştım. Ne gidip görebilmiştim ne de maddi anlamda bir yardım ulaştırabilmiştim. IHH gönüllüsü İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin ‘’Van İçin Kalem Kampanyası’’ adı altında sosyal medyada paylaştıkları kampanya dikkatimi çekmişti. Van’a maddi ve manevi yardım amaçlı başlatılan bu kampanyanın, çalıştığım Özel Derya Öncü Eğitim Kurumları’nda ön ayağı olmaya karar verdim.
Kampanyayı okulda duyurduğumda, minik eller Van’daki kardeşleri için birbirinden güzel oyuncak, atkı, eldiven ve kırtasiye eşyalarını özenle hazırladılar. Kampanya kapsamında Van’daki kardeşlerimizle buluşmak üzere Şehir Üniversitesi öğrencileri ve IHH’dan bir arkadaşla hep birlikte Van’a gittik. Projelerimizin uygulama alanlarını zorluk çekmeden bulduk.Van’da çalışmalarını sıkı bir şekilde düzenleyen İHH bir çok ihtiyaç sahibine ulaşmada bize ön ayak oldu.
İçlerinde sosyolog, psikolog da bulunan 6 kişilik gönüllü ekibimizin barınma ihtiyaçlarını da karşılayan İHH’nın misafirperverliği ve titiz koordinasyonu için candan teşekkür ediyoruz.
Van’daki IHH görevlisi arkadaşlarımızın eşliğinde; depremzede aileler ile hasbihal edip hediyelerimizi verdik.
Bu arada yetim kardeşlerimizi de unutmadık. Onlarla söyleşilerimiz oldu, dertlerini dinledik. Hakikat şu ki, gerçekten dertleri ile dertlendik…
Ekibimizdeki her gönüllü kişi bir yetim için sponsor aile oldu. Fakat yetimlerimizin sayısı öyle çok ki yeterli olamadık. Sadece vicdanlı insanların iyi niyetli yardım çabalarının yeterli olmadığını bir kez daha görmüş olduk.
Yetimlerin mallarımızda hakları var…
Hak sahiplerine haklarını iade etmek için doğal afetleri, felaketleri beklememek gerektiği kanaatindeyim. Hayatlarımızı bu bilinç ile yaşamayı başarabilirsek, bugün olduğumuz noktadan daha iyi bir yerde olabileceğimize inanıyorum. Çünkü Allah’ın vaadi var.
“Bir yoksul aç ise, bunun nedeni, zenginin zevk ve sefa içinde yaşamasıdır. Nerede bir bolluk görsem, onun yanı başında mutlaka çiğnenmiş bir hak görmüşümdür.” Üstadım İmam Ali
www.adilmedya.com