İstanbul Sarıyer’de Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) organizasyonuyla dün, ”Kentsel Dönüşüm Zirvesi” gerçekleşti. İbrahim Cevahir Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ve ev sahipliğini Sarıyer Belediyesi’nin yaptığı üç oturumdan oluşan zirvenin moderatörlüklerini ise, Gazeteciler Celal Toprak, Miyase İlknur ve Yurt Gazetesi Genel Müdürü Ezgi Seda Özbolat yaptı.
ORAN: SIMCITY ERDOĞAN
CHP’li sekiz belediye ve kentsel dönüşüm mağdurlarının yakından takip ettiği toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, AKP’nin kentsel dönüşüm adı altında tüm Türkiye’de yaptığının bilgisayarlarda gençlerin oynadığı ”Simcity” isimli oyuna benzettiğini söyleyerek, ”Oyunu oynayanlar bir alan üzerinde şehir kuruyor ve onun üzerinde de çeşitli konutlar ve işyerleri oluşturuyor. İstanbul da Recep Tayyip City gibi. Her şeye o karar veriyor. Kanal açılacak o karar veriyor. İstanbul’un en güzel yerine cami yapılmasını o söylüyor. Bunun tek bir amacı var, rant ve kar” diye konuştu.
KARAYALÇIN: BU BÖYLE GİTMEMELİ
”Kentsel Dönüşüm Zirvesi”nin ilk oturumu eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın katılımıyla gerçekleşti. Karayalçın, bugün yapılmak istenen kentsel dönüşümün yoksul insanları daha da yoksullaştıracağının altını çizerek, ”Kentsel dönüşüm projesiyle yoksullar sürgüne gönderilmek isteniyor. Bizim yaptığımız projelerde gelir dağılım adaleti ve yoksulluğun ortadan kaldırılması amaçlanmıştı. Değer yaratmak da paylaştırmak da bizim işimiz” dedi.
ÖZTÜRK: KUŞDİLİ’NE AVM YAPTIRMAYIZ
Zirvenin kapanış oturumu ise, ”Başkanlar konuşuyor” bölümüyle sürdü. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan kentsel dönüşüm ile ilgili görüşlerini aktardı. Son oturumda konuşan Selami Öztürk, İstanbul’un tarihi öneme sahip olan Kuşdili Çayırı’nın AVM yapılmak istenildiğini hatırlatarak, ”Biz yapsak bunu ayağımızdan asıp sallandırırlar. Bunun arkasında hangi güçler ve şirketler varsa onu da araştırıp açıklayacağız” dedi.
ORAN: CHP’ DE SORUN YOK
Öte yandan Umut Oran, CHP’de hiçbir sorun olmadığına dikkat çekerek, ”Asıl sorun AKP’de, daha dün kabinelerinde dört bakan birden değiştirmediler mi? Bizde bir arkadaşımız değiştiği zaman kulis oluyor. Ben CHP’de bir yönetici olarak çok net söylüyorum. CHP’de şu anda hiçbir sorun yok. Ben de iddia ediyorum asıl AKP şuanda paramparça durumda. Kendi içerisinde Cumhurbaşkanı ile kendi içerisinde cemaatlerle, kendi içerisinde üçüncü dönem milletvekilleri ile çok büyük sorun var. Başbakan’ın izlediği yoldan memnun değiller. AKP’nin içinde de duyarlı insanlar var. Esas sorun AKP’nin içindedir” dedi.