Kapitalizmi Aşmak ve İnsan Yüzlü Bir Gelecek
Orta ümmet olmanın fikir planındaki karşılığı insanlık tarihinin birikimlerinden süzülüp gelen teorik bileşkeyi -şimdiki zamanda anlamlı bir yaşam kurmak için- oluşturmaktır. Tarih bize bunu inşa edecek eşsiz bir ufuk sağlar. Çünkü tarih yenilgilerin ve yanılgıların deposudur aynı zamanda. Tarih bilinci bu büyük arşivden geleceği yaratmak için önemli bir malzeme sunar.
Tarihten bu günü oluşturacak “temel ilkeler malzemesi” edinebiliriz; ama şimdiyi kuşatacak bütünlüklü mutlak doğrular bulamayız. Değilse tarihte herhangi bir kişiye, kuruma, ideolojiye taparcasına diğer her şeyi göz ardı ederek dayanmak hep trajedilere yol açmıştır. En büyük kişilerin, en görkemli dönemlerin bile tarihsel birikim olduğu unutulmamalıdır. Onun için tarihsel malzemeyi günümüzün üretim ilişkilerini ve bu düzenin şifrelerini bilerek kullanmak ve geçerliliğini yitirmiş alışkanlıkları ve teorileri terk etmek bunca karmaşanın içinde bizi yalancı fantezilerden, sığ dünyalardan kurtaracak çağımızın şahidi olan gerçek bir var oluş imkânı sağlayacaktır.