Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 3 Nisan’da Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nde velilerin, veli toplantısına katılmak için okul bahçesinde toplantıya giriş saatini bekledikleri sırada, iki öğrenci arasında çıkan kavgaya polisin müdahale ettiği anı görüntülemek isterken polisler tarafından darp edilen Mesut Eşen, götürüldüğü Bismil İlçe Emniyet Amirliği’nde polis işkencesine maruz kalmıştı.
Eşen’in alnından polislerin ayakkabı izinin çıkması ve vücudundaki darp izleri, kamuoyunda yankı geniş bulurken, işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunan Eşen, Bismil İlçe Emniyet Amiri hakkında yaptığı suç duyurusunun geri çekilmesi konusunda kendisine ve ailesine baskı yapıldığını söyledi. Polislerin yaptığı işkenceyi gizlemeye çalıştıklarını, tüm delilleri ortadan kaldırmaya yönelik çaba içinde olduklarını belirten Mesut Eşen, “Bismil İlçe Emniyet Müdürlüğü, yaptıkları işkenceyi gizlemek için ellerinden geleni yaptılar. İlk gün ben hastaneye kaldırıldığımda işkencenin yüzünü çekmek isteyen gazetecilere müdahale ettiler. Doktora müdahale ettiler. Bu olayı gizlemeye çalıştılar, ama tüm bunlara rağmen biz geri adım atmayarak işkenceci polisler ve İlçe Emniyet Amiri hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.
‘Davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz’
Bismil’deki işkenceci polisler ve İlçe Emniyet Amirliği’ne ilişkin yaptıkları suç duyurusunun ardından Bismil İlçe Emniyet Amiri’nin davadan vazgeçmeleri konusunda ciddi baskılar uyguladığını dile getiren Eşen, emniyet amirinin ırkçı bir zihniyete sahip olduğunu belirterek ayrımcı bir anlayışla karşı karşıya olduklarını söyledi. Eşen, “Bismil İlçe Emniyet Amiri bu halka düşmanca bakıyor. Bu halkı baskısıyla kendi etkisine sokmaya çalışıyor. Ne onlar ne de onların büyükleri bu halkı baskıyla korkutabildiler, korkutabilecekler. İlçe emniyet amiri bölgenin önde gelen birçok ailesi ile bize baskı uygulayarak, davamızdan vazgeçirmeye çalışıyor. Yapılan bunca baskı ve tehdide rağmen bu davamızdan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. İşkenceci polisler ve ilçe emniyet amiri hak ettikleri cezayı alana kadar bu davanın peşini bırakmayacağım. Bugün bu işkence bana yapıldı yarın başkasının başına gelebilir. Diğer insanların canının yanmaması için bu polislerin derhal hak ettikleri cezaya çarptırılmasını istiyorum” dedi.
‘Okul müdürü öğrencilere yalan ifade için baskısı yaptı’
Anadolu Teknik Meslek Lisesi müdürünün polislerle planlı bir şekilde öğrencileri darp ederek işkence ettiğini dile getiren Eşen, “O gün okulda polisler tarafından 15 öğrenci darp edildi, polis şiddetine maruz kaldı. Okul müdürünün, bu öğrencileri polis şiddetinden koruması gerekirken açık bir şekilde öğrencileri hedef gösteriyordu. Şu ana kadar 15 öğrenci ile birlikte işkenceci polisler ve okul müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduk. Okul müdürü kendini ve işkenceci polisleri bu olaydan sıyırmak için öğrencilere zorla, ‘Okulda kavga ediyorduk, okulda onlarca çocuğun kavga ettiği bir esnada polis müdahale etmek zorunda kaldı’ gibi tutanaklar imzalatmaya çalışıyor. Öğrencilere bu tutanağı zorla imzalatmak için baskı yaptığı bir öğrenci tarafından gizlice telefonun ses kaydına alınmış, bunun ses kaydı bizde duruyor. Okul müdürü olsun, işkenceci polisler olsun bu davadan kendilerini kurtarmak için ellerinden gelen tüm hileliğe başvuruyorlar. Adaleti yanıltmaya çalışıyorlar. Asla ve asla biz bu davamızdan vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.
Sağlık sorunları devam ediyor
Uğradığı polis işkencesinden sonra ciddi psikolojik rahatsızlıklarının da ortaya çıktığını ifade eden Eşen, “Geceleri uyuyamıyorum. Polis işkencesinden önce 75 kiloydum. Şimdi ise 63 kiloya düştüm. Ciddi anlamda sağlık sorunlarım devam ediyor” diye belirtti.
(diha)