Belediyelerdeki norm kadro fazlası işçileri farklı kurumlara gönderme çalışmaları sürüyor. Torba Yasa’nın çıkması halinde gönderilen ve gönderilmeyi bekleyen işçilere yenileri eklenecek.
Her belediyeden
Norm kadro fazlası olan İzmit Belediyesi’ndeki 320, Gebze Belediyesi’ndeki 110, Gölcük Belediyesi’ndeki 66, Karamürsel Belediyesi’ndeki 50 ve Dilovası Belediyesi’ndeki 15 kişi gönderilecek. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nden 180, bağlı kuruluş İSU’dan ise 170 işçinin Karayolları, Çevre Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine gönderilmesi bekleniyor.
İşçiler tedirgin
İşçilerin neye göre gönderildikleri ile ilgili net bir çalışmanın olmadığını vurgulayan Genel-İş Kocaeli Şube Başkanı Gürol Güçlü, ‘’Milli Eğitim ve Emniyet’in taşra teşkilatı ibaresi yer alıyor. Taşra teşkilatı, Türkiye’nin herhangi bir yeri olabilir. İşçiler buradan Kars’a da gönderilebilir.Resmen düzenleri ve aile yapıları yıkılacak.’’ Öte yandan, İzmit Belediyesi zabıtasında çalışan tüm işçilerin gönderilmesi boşluk yarattı. Belediye, bu eksikliği özel güvenlik personeli alarak kapatmayı düşünüyor. Ancak, bakanlıktan izin çıkması halinde eksikliğin memur kadrosu ile doldurulacağı da belirtiliyor.
Sol