İHD Ankara Şubesi, kamuoyunun dikkatini basın özgürlügü ihlallerine çekmek, tutuklu gazetecilerle dayanışmayı büyütmek amacıyla “Basın özgürlüğü kampanyası” başlattı. Kampanya kapsamında bugün Mülkiyeliler Birliği’nde brifing verildi. Brifinge, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD Ankara Şube Başkanı Gökçe Otlu, şube yöneticisi Av. Halil İbrahim Vargül, BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Türkiye Gazeteciler Sendikası denetleme kurulu başkanı Tuncay Yıldırım, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, Günlük Gazetesi Ankara Temsilcisi Hüseyin Aykol, Atılım Gaztesi Editörü Muharrem Demircioğlu, Azadiya Welat Ankara Temsilcisi Ali Kalik, Gazeteci Adnan Keskin ve Star Gaztesi muhabiri Lütfü Kaplan katıldı.
Şu anda cezaevlerinde bir çok gazetecinin bulunduğunu belirten Otlu, 15 gazetecinin de haklarında hapis cezası istemiyle açılmış davalardan tutuksuz olarak yargılandığını kaydetti.
Demircioğlu, “Yakın zamana kadar dokuz arkadaşımız cezaevindeydi, ikisi bırakıldı. Toplam tutuklu gazeteci sayısını hesaba kattığımız zaman bunların yaklaşık dörtte birinin Atılım çalışanı olduğu görülüyor. TMK 2006 haziranında yürürlüğe girmişti, ilk mağduru da Atılım Gazetesi oldu. Hemen ardından gelen süreçte yapılan operasyonda Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Çiçek ve Genel Yayın Koordinatörümüz Sedat Şenol ve yazarlarımız, muhabirlerimiz tutsak edilmişlerdi ve 2006’dan bu yana hala da tutsaklıkları devam ediyor. Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz hakkında da sayısını bilemediğim kadar çok dava açılmış durumda. Saldırılar sadece TMK kapsamında olmuyor, örneğin mali olarak da birçok saldırıya maruz kalabiliyoruz. Valiliğin kararıyla bir buçuk aydır yürütülen gizli bir soruşturma var, Atılım gazetesi ve ona bağlı bütün şirketleri mali olarak çökertmeye yönelik inceleme yapılıyor” dedi.
“Fazla uzun değil, 20 yıllık bir özgür basın geleneğimiz var” diyen Günlük gazetesi Ankara Temsilcisi Hüseyin Aykol şunları söyledi, “Otuza yakın basın şehidimiz var, yüzlerce arkadaşımız gözaltına alındı, tutuklandı. Daha fazlası Avrupa’ya sürgüne gitmek zorunda kaldı. İHD’ye başlattıkları bu kampanyayla ilgili teşekkür ediyoruz, Günlük gazetesi olarak bu konuda yanlarında olacağız”