İfade özgürlüğünün önünde engel teşkil eden “Halkı Askerlikten Soğutma” (TCK 318) kanun maddesine ve düzenlenmesi planlanan “yeni” haline karşı itirazımız var.
İfade özgürlüğüne kasteden bu düzen/lemey/e karşı bir cümle sarf eder misiniz?
13 Mayıs Pazartesi, saat 17:00′de Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde geniş bir katılımla “TCK 318 ve bu konudaki ‘yeni’ düzenlemeye karşı bir sivil itaatsizlik eylemi yapmayı planlıyoruz.
TCK 318, bugüne kadar pek çok Barış İçin Vicdani Red / Kadın ve Vicdani Red Grubu üyesinin de yargılandığı, “düşünce ve ifade özgürlüğü”ne karşı anti-demokratik militarist bir kanun.
Her kesimden katılımcının tek tipleşmeden kendi bakış açısıyla “askerlikten soğutacak” birer cümle hazırlamasını ve peş peşe bunların kamusal alanda okunmasıyla sivil itaatsizlik suçu (!?) işleyerek kamuoyunun ilgisini konuya çekmeyi öneriyoruz.
Önceden (askere gitmeyin çünkü…) cümlesini tek tipleşmeden kendi bakış açınıza göre tamamlayıp gönderirseniz, basın bülteninde cümleler ve yazarları alt alta kullanılacaktır.
İstanbul dışında olanlar ve herhangi bir nedenle sivil itaatsizlik eylemine gelemeyecekler de cümlelerini gönderebilir. Onların cümleleri de basın bülteninde yer alacak ve gönüllü tiyatrocu arkadaşlarımız tarafından söz konusu sivil itaatsizlik eyleminde okunacaktır.
Katkınızı bekliyoruz.
Teşekkür ederiz.
http://www.askeregitmeyin.com/