Antep’te gecen yıl ailesine “intihar etti”, “Kazara gögsünden vuruldu” denilen ancak G-3 tüfeğiyle sırtından vurulduğu ortaya çıkan er Serhat Yıldız için büyüdüğü Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde yürüyüş yapıldı.
ESP Maltepe İlçe örgütünün Er Yıldız’ın birinci ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlediği yürüyüş, Son Durak’ta başladı. Arkadaşları, “Serhat Yıldız ölümsüzdür” yazılı pankart açtı, “Serhat’ın hesabı sorulacak”, “Reddet diren hayır de askere gitme”, “Şüpheli asker ölümüne son”, “Savaş suçluları yargılansın” sloganları eşliğinde Heykel Meydanı’na yürüdü.
Zelal Armutlu, burada yaptığı açıklamada, geçen yıl Serhat Yıldız’ın askeri kışlada şüpheli şekilde yaşamanı yitirdiğini belirtti. Armutlu, “İntihar eden askerlerin yanı sıra çeşitli nedenlerle ölen asker sayısı son yıllarda binlerle ifade ediliyor. Sadece son 4 yılda ölen asker sayısı 600’ü geçmiş durumda” dedi.
SAVAŞ SUÇLULARI YARGILANSIN
Zelal Armutlu şöyle konuştu: “Şüpheli olarak adlandırılan, aslında bir cinayet olan bu ölüm karşısında askeri yetkililer intihar ve kaza olarak açıklamalar yaparak, olayı örtbas etmeye çalışması, ailesinin ve biz arkadaşlarının aktif mücadele etmesi sonucu olay kapatılmadı soruşturma halen sürmektedir. Ancak aradan tam bir yıl geçmesine rağmen herhangi bir gelişme sağlanamamıştır.”
Serhat Yıldız şahsında tüm “şüpheli” asker ölümlerinin aydınlatılmasını isteyen Armutlu, başta rütbeli subay ve komutanlar olmak üzere sorumluların açığa alınmasını, katillerin bulunup cezalandırılmasını istedi. Armutlu, “Savaş suçluları cezalandırılsın” dedi.
GERÇEK ÖLÜM NEDENİ KABUL EDİLENE KADAR MÜCADELE
Binlerle ifade edilen “Şüpheli” asker ölümlerinin toplumsal bir sorun olmaya devam ettiğini vurgulayan Armutlu, ilgilileri ve hükümeti soruna çözüm bulmak için adım atmaya çağırdı. Serhat Yıldız’ın katillerinin kim olduğunu bilmek istediklerini ifade etti. Armutlu, mücadelelerinin Serhat’ın gerçek ölüm nedeni askeri yetkililerce kabul edilene kadar süreceğini söyledi.