“Örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla 28 Ağustos 2009’da gözaltına alınarak tutuklanan gazeteci Suzan Zengin, bir kez daha hakim karşısına çıkıyor. Zengin’in 1 yıl sonra çıkarıldığı mahkemece “delilleri karartabileceği” iddiasıyla tutukluluğunun devamına karar verilmişti.
İşçi Köylü gazetesi çalışanı Suzan Zengin tutuklanmasından bir yıl sonra 27 Agustos 2010 tarihinde çıkarıldığı mahkemede, somut delil olmamasına karşın tahliye edilmemişti. Heyet, Zengin’in “delilleri karartılma ihtimali” olduğu gereçesini öne sürmüştü.
Zengin’e “karartabileceği” iddia edilen ve dosyada “delil” olarak telefon konuşmaları, çevirmen ya da gazeteci olarak sendika başkanlarıyla ya da İşçi Köylü gazetesinin temsilcileriyle, diğer dergi yayıncılarıyla yaptığı görüşmeler gösteriliyor.
Yine iddianamede Kartal’daki bir kahvehane baskını ve boş bir binada bulunan molotof kokteylleriyle de ilişkilendirilmek isteniyor.
Olayla ilgili tutuklu beş genç, Suzan Zengin’le hiçbir irtibatları olmadığını, tanımadıklarını söylüyor. Daha sonra söz konusu olayın adli bir olay olduğu ortaya çıktı.
ZENGİN’E ÖZGÜRLÜK
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, haksız yere 1,5 yıldır Bakırköy Kadın Hapishanesinde tutulan Zengin’in tahliye edilmesini istiyor. İHD, “Bir mahalle kavgası, illegal örgüt davasına dönüştürülerek, gazeteci-çevirmen Suzan Zengin akıl almaz bir biçimde, düzme senaryolar üretilerek, bu olayla ilintili kılınmaya çalışılmıştır” diyor.
İHD Şubesi, 15 Şubat’ta görülecek duruşma öncesinde, ürkiye Yazarlar Sendikası, Uluslararası PEN Türkiye Merkezi, Çevirmenler Meslek Birliği, Gazetecilere Özgürlük Platformu, Özgür Üniversite, Ankara Düşünceye Özgürlük Platformu, Düşünceye Özgürlük İnisiyatifi temsilcileri ile basın toplantısı düzenleyecek.