Tüm Bel-Sen Diyarbakır Şubesi, 9. Olağan Kongresi’ni Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda yaptı.
Kongreye DTK Sözcüsü Cemal Coşkun, BDP İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek, Kayapınar Belediye Başkanvekili Mahmut Dağ, KESK, Türk-İş ve DİSK’e bağlı sendikaların Diyarbakır Şube yöneticileri ile delegeler katıldı.
Cemal Coşkun, Perihan Kaya ve Sabri Gül divan üyeliğine seçildiği kongrede, Divan başkanı seçilen Cemal Coşkun, anadil hakkı tartışmalarına işaret etti. Kürtlerin dillerini konuşamamalarının üzüntüsü içerisinde olduklarını dile getiren Coşkun, “Sistemi birinci derecede suçlu görüyoruz ama bu ülkede kendine devrimciyim, demokratım, yurtseverim diyenin ve bir araya gelmeyenin de sorumluluğu vardır” diye kaydetti.
Tüm Bel-Sen eski başkanı Edip Yaşar, Kürtçe yaptığı konuşmada Kürtçe konuşmanın ülkeyi bölmediğini veya parçalamadığını ifade etti. Yaşar, “Kamuda da eğitim alanında da kullanacağız. Kürtçe bu ülkenin zenginliğidir. Ancak Türkiye’de tekçi zihniyetle olaylara bakıldığından birçok sorun yaşanmaktadır” dedi.
Kürtlerin açlık sınırında yaşadığının altını çizen Yaşar, “Kürtlerin gelir dağılımında toplumun en aşağısında yer alması bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kürt illeri yaşanılabilir en iyi kentler sıralamasının en altında yer almıştır” dedi.
“Hiç kimse bize pembe tablolar çizmesin” diyen Yaşar, “yandaş medyanın” aldatmacasına kanmayacaklarını belirtti.
Yaşar’ın konuşmasından sonra Tüm Bel-Sen eski yöneticilerine plaket verildi. Ardından tutuklu bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesi belediyeler birliği yöneticisi Ahmet Zirek’in gönderdiği mektup okundu.
Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu’na şu isimler seçildi: Gülbahar Bozaslan Tunç, Gülay Tekin Kuzu, Yasemin Nuyan, Medeni Akkaya, Aydın Demir, Remzi Aydın, Orhan Sanır.