Bölge Tabip Odaları, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Veteriner Hekimleri Odası, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası’nın oluşturduğu Bölge Sağlık Örgütleri Platformu, Diyarbakır’da düzenlediği mitngde “Anadilde sağlık hizmeti” istedi.
Mitinge SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun, TTB Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Tufan Sertlek, KESK Genel Sekreteri Kazım Birtek, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, DİVES Genel Sekreteri Süleyman Taşkın, BDP Muş Milletvekili Sırık Sakık, BDP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, Batman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Übeyit Akyıldız, CHP Diyarbakır İl Başkanı Muzaffer Değer, KURDİ-DER Genel Başkanı Burhan Zoroğlu, EMEP İl yöneticileri, 78’liler Vakfı temsilcileri ve MEYADER yöneticileri katıldı.
Miting alanına Kürtçenin Kurmanci ve Zazaca lehçeleri ile Türkçe ve Arapça dillerinde “Anadilde sağlık hizmeti insan hakkıdır” yazılı pankartlar asıldı, “Eşit ücretsiz anadilde sağlık hizmeti istiyoruz” dövizleri taşındı.
Miting KESK Müzik Grubunun müzik dinletisiyle başladı. Müzik dinletisinin ardından Miting Tertip Komitesi Başkanı ve Batman Tabip Odası Başkanı Mehmet Demir açılış konuşmasını yaptı. Demir, AKP hükümetinin sağlık politikalarını eleştirirken ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı örnek verdi. Bölgenin en önemli sorunlarından birinin anadilde eğitim olduğunu, sağlıkta da anadilde sağlık hizmeti olduğunu belirtti.
Mitingde kısa bir konuşma yapan TTB Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu, AKP’nin sağlık politikalarını eleştirdi.
SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun ise “Keşke ben de size anadilimle hitap edebilseydim. Ama maalesef buna sahip değilim” dedi. Bu dönemde herkesin anadili için mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Yorgun, “Türkiye’de 1986 yılından bugüne yüzde 77’lik özelleştirme, AKP döneminde gerçekleşti. Bu dönüşüm, yıkım ve talan dönüşümüdür. Sağlık Bakanlığı IMF’nin bürosu haline geldi. Hiçbir şeyi görmüyor, acilen göz muayenesinden geçmesi gerekiyor. Aydınlar, yazarlar, çocuklar tutuklanıyor. Barıştan anladıkları karakol kurmaktır” diye konuştu.
Sağanak yağıştan dolayı konuşmasını kısa kesen Yorgun, “Buradaki heyecanla doluya bile karşı duruyorsunuz. İşte mücadele budur. Barış talebi budur. Sözün bitti yerdeyiz” dedi.
Yorgun’un konuşmasının ardından yoğun yağış nedeniyle miting sonlandırıldı.
haberi paylaş
Google Facebook Twitter Mixx Digg del.icio.us reddit MySpace Stumble Upon