Bölge’de 90’lı yıllarda yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren ve ailelerine naaşları verilmeyerek, toplu şekilde defnedilen PKK’lilere ait toplu mezarlara ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Görgü tanıklarının ifadesine göre, 90’lı yıllarda Diyadin İlçesi’nde 36 PKK’li ve katledilen 5 sivil toplu olarak gömüldü. Olayın görgü tanıklarından biri olan Belediye Başkanı Celal Tanrıverdi, “15 PKK’liye ait cenazeyi bu mezarlığa getirmişlerdi ve üst üste atmışlardı. Onları görünce zaten şok geçirmiştik. Öyle inanıyorum ki, onları canlı yakalayıp, infaz etmişlerdi” dedi.
Mutki Jandarma Karakolu çöplüğünde ve Derecik Taburu’nda çıkarılan toplu mezarlar gündemdeki yerine korurken, 90’lı yıllarda çatışmalarda yaşamını yitiren PKK’lilere ve sivillere ait yeni toplu mezarlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Ağrı’nın Diyadin İlçesi’nde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren 36 PKK’li ve 5’i kamyon şoförlerine ait cenazeler, görgü tanıklarının ifadesine göre toplu mezarlara gömüldü.
VAHŞİCE TAHRİP EDİLMİŞTİ
Olayın tanığı olan ve kimliğini açıklamak istemeyen dönemin bir belediye çalışanı, 1989 yılında ilçe merkezinde yaşanan bir çatışmada yaşamını yitiren 1 PKK’linin belediye çalışanları tarafından Belediye Mezarlığı’na defnedildiğini söyledi. 1994 yılında Tendürek Dağı bölgesinde yaşanan çatışmada 23 PKK’linin yaşamını yitirdiğini belirten belediye çalışanı, “16 ARGK gerillası katledilmiş, araçlarda üst üste atılarak getirilip Diyadin eski Devlet Hastanesi’nin getirildi. Hastanenin bahçesinde teşhir amaçlı yerlerde sürüklenen cesetlere, insanlık onuruna yakışmayan vahşice tahribat yapılmıştı ve onlarca kurşun sıkılmıştı” dedi.
Belediye çalışanı, 1994 yılının Mart ayında Diyadin’e bağlı Mîrzecan Köyü’nde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 4 PKK’liden 3’ünün, 15 Ağustos 1993’te Diyadin’in Qurt Köyü’nde yaşamını yitiren 5 PKK’li ve 5 kamyon şoförünün, Duvan Köyü’nde korucular tarafından vurulan PKK’li bir kadının, Koçu Köyü’nde yaşamını yitiren 2 PKK’linin ve nerede yaşamını yitirdiği bilinmeyen 1 PKK’linin aynı mezarlığa defnedildiğini aktardı. Belediye çalışanının, yaşamını yitiren 7 PKK’linin cenazesinin gömüldüğüne tanık olmadığı belirtildi.
“CANLI CANLI YAKALAYIP İNFAZ ETMİŞLER”
Kimlikleri açıklanmadığı için aileleri tarafından naaşları alınamayan PKK’lilerin Diyadin Belediye Mezarlığı’na defnedilmesinin başka bir tanığı ise, dönemin Belediye Yazı işleri Müdürü ve şu anda Diyadin Belediye Başkanı Celal Tanrıverdi ise, yaşamını yitiren 23 PKK’liden 17’sinin defnedilmesine tanıklık ettiğini belirtiyor. Tanrıverdi, 1994 yılında Tendürek Dağı bölgesinde yaşanan çatışmada yaşamı yitiren 23 PKK’linin defnedilmesine ilişkin şu bilgileri verdi: “1994 yılında, ben o dönem belediyede yazı işleri müdürüydüm. O gün izinliydim ve evdeydim. Beni çağırdılar geldim. Baktım PKK’lilere ait cenazeyi bu mezarlığa getirmişlerdi ve üst üste atmışlardı. Onları görünce zaten şok geçirmiştik. Öyle inanıyorum ki, onları canlı yakalayıp infaz etmişlerdi. Çünkü üstlerinde silah yoktu. Belediyenin personelleri, 23 kişi olduğunu ve 6 cenazenin hastane morgunda olduğunu söyledi. Onları saat 21.00’de gömmeye başladık. Sabah ezanı okundu biz bitirdik. Hiç unutmam ertesi gün kurban bayramıydı. Sabah oldu eve gidip üstümüzü değiştirmiştik. Hiç birinin kimliği yoktu ve tespit de edemedik.”
Tanrıverdi, yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirmiş çocuklarının naaşına ulaşamamış olan ailelere, mezarların açılması için çağrıda bulundu.