Samsun’da 2 ayda bir çıkan Statüko dergisinin Genel Koordinatörü Okan Baş imzasıyla çıkan köşe yazısısında, “Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi ’Türk’ün kanı pistir’ demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani?” diye yazdı.
Statüko dergisinin Ocak – Şubat 2012 sayısında Baş, “Beyler ülkücüler size neyledi?” başlıklı yazısında şöyle dedi:
Haddinizi bilin
“Bu anti-sempatinin nedeni nedir? Adı Türkiye olan bir devletin, milli ve manevi değerlerini korumaya çalışan vatandaşları, hangi sebepten dolayı bu kadar acımasızca tavırlarla karşılaşabilir? Malum en son Ogün Samast gibi gürbüz bir genç, işi ’Türk’ün kanı pistir’ demeye getiren Hrant denen herifi vurduğu için ağır bir cezayla karşı karşıya kaldı. Kötü mü yaptı yani? Bana göre bu milletin geneline ağır hakaretler yağdıran adamın ölmesi zaten müstehaptır. Devlet yapması gereken işi yapmıyorsa ’Türk’ün kanı pistir’ diyen ecnebiye göz yumuyorsa, Ermenilere yaranacağım derken, milliyetçilik ilkesini düpedüz çiğniyorsa, kimse kusura bakmasın bu noktada millet devreye girer ve bu adamı yargılamanın hiçbir anlamı yoktur. Anlam veremediğim noktalardan biri de Türk kökenli vatandaşların ’Hepimiz Ermeniyiz’ türküsüyle sokaklarda provakatörlük yapmaları. Yahu bugüne kadar milyonlarca şehit verdik arkadaş. Kaç tane Ermeni asıllı vatandaşın ’Hepimiz Mehmetçiğiz’, ’Hepimiz Türk’üz’ diyerek sokaklara döküldüğünü gördünüz? Eğer ’Hepimiz Ermeniyiz’ diyerek tahrik propagandaları yapmaya devam edecekseniz, Ermenistan orada arkadaş, orası ulus devleti buyurun gidin. Burası Türkiye. Haddinizi bilin!”
“Nefret suçu yasası olmalı“
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu, nefret suçunun normal suçtan farklı değerlendirilmesi gerektiğini savunarak, şöyle dedi: “Bu haberde yazarın bizzat nefret söylemi ürettiğini ve işlenen nefret suçunu haklılaştırıp, meşrulaştırdığını hesaba katarsak, ülkede nefret suçu yasası olsa bir ceza alacağı kesindir. Böylelikle de bu suçları teşvik etme ve özendirmenin, suç potansiyelinin önüne geçilecektir. Bu durum, toplumsal adalet ve barışın sağlanmasına da yardımcı olacaktır. Farklı ülkelerde nefret suçlarına yönelik farklı yasal düzenlemeler mevcut. Bazı ülkelerde özel yasalar uygulanırken, çoğunlukla ceza yasasında nefret suçlarına yönelik ağırlaştırıcı hükümler yer almaktadır. Nefret suçu, 56 katılımcı AGİT üyesi ülkeden 34’ünün yasal mevzuatına girmiş durumdadır.”
(Yaprak Koçer / Radikal)