Yapılan bir araştırmaya göre velilerin yarısından çoğu “sınavlarda dershaneye giden öğrencinin başarılı olacağı, gitmeyenin ise başarısız olacağını” düşünuyor. Velilerin yüzde 84’ü dershanelerin aldıkları ücreti hak etmediğini, yüzde 96’sı eğitim sistemindeki çarpıklık nedeniyle dershanelerin olduğunu belirtiyor.
BAŞARI İÇİN DERSHANE GEREKLİ DİYORLAR
Araştırma sonuçlarına göre, velilerin yarısından çoğu “sınavlarda dershaneye giden öğrencinin başarılı olacağı, gitmeyenin ise başarısız olacağı” düşüncesinde. Velilerin yüzde 54’ü dershane seçiminde dershane başarısının önemsendiğini belirtiyor. Velilerin yüzde 84’ü dershanelerin aldıkları ücreti hak etmediklerini söylüyor. Yüzde 56’sı dershanelerin fiyat tarifesi olması gerektiğini söylüyor. Yüzde 96’sı eğitim sistemindeki çarpıklık nedeniyle dershanelerin olduğunu düşünüyor. Yüzde 75’i dershanelerin eğitimdeki açığı kapatamayacağını söylüyor.
DERSHANELERE 2 İLA 15 BİN TL ARASINDA PARA ÖDÜYORUZ
Araştırmaya göre aileler, çocuklarını dershaneye göndermek zorunda hissediyorlar. Dershanelere öğrenci başına 2 ile 15 bin TL arasında ücret ödeyen veliler, çocuklarını dershaneye göndermediği takdirde anne – baba olarak kendilerini sorumluluklarını yerine getirmemiş hissediyorlar.
Araştırmada, bu durumu bilen dershanelerin çeşitli promosyonlar, hediyeler ve vaatlerle öğrencileri kazanmaya çalıştığına işaret ediliyor.
DERSHANE BÜTÇESİ, YÜKSEK ÖĞRENİM BÜTÇESİNİN İKİ KATI
4 bin 200 dershaneye devam eden 3 milyon öğrencisi bulunan bir Türkiye’de, ailelerin lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlık kurslarına ödedikleri para, yüksek öğrenim bütçesini iki katı.