Zeytinburnu Davutpaşa’da, üç yıl önce bir işyerinde meydana gelen patlamada 21 kişi yaşamını yitirmiş, 116 kişi yaralanmıştı. Davutpaşa’da ölenlerin yakınları Taksim Meydanı’nda toplanarak OSTİM’de meydana gelen patlamalarda yaşamını yitiren işçilerin ailelerine destek verdi.
Davutpaşa’daki patlamada ölen kişilerin yakınları ellerinde “Sorumlular yargılansın”, “İş kazası değil cinayet”, “Denetim görevinizi yapın” ve “Artık yeter” yazılı pankart ve dövizler taşıyarak OSTİM’de yaşamını yitirenlerin yakınlarına destek verdiler. Denetimsizlikten kaynaklanan iş kazalarını protesto eden vatandaşlar yaşananlara tepkiliydi.
Patlamada eşini kaybeden İdris Çabuk aynı acıyı yaşayanlar olarak bir daha böyle bir olayın olmaması için bir araya geldiklerini kaydederken, Davutpaşa’daki patlamanın ardından pek çok kuruma giderek, iş yerlerinde gereken güvenlik önlemlerinin alınması için seslerini duyurmaya çalıştıklarını söyledi. Yaşanan olaylar sonrasında açıklama yapmakla hiçbir şeyin çözülmediğini vurgulayan Çabuk OSTİM’deki patlamanın acısını, tıpkı diğer patlamalarda olduğu gibi kalplerinde hissettiklerini ifade etti. Çabuk, “İş cinayetlerinde denetim sorumluluğunu yerine getirmeyenlere verilen cezalar yeniden düzenlensin. Denetimlerin etkin kılınması için gerekenler yapılsın” şeklinde konuştu.