Aralarında KESK MYK üyesi ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek, SES MYK üyesi Meryem Özsöğüt ve Ankara BES 1 No’lu şube yöneticisi Ahmet Danacıoğlu’nun da bulunduğu bir grup KESK üyesi gözaltına alınmıştı.
“Arkadaşlarımızın terörle mücadele ekipleri tarafından sudan gerekçelerle
gözaltına alınmış olması karşısında sessiz kalmayacağız” diyen KESK Başkanı Sami Evren, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
Evren’in açıklamasında “Avukatların emniyet kaynaklarından aldığı bilgiye göre arkadaşlarımız Güler Zere anması ve Mahir Çayan’ın ölüm yıldönümü anmalarına katıldıkları için gözaltına alınmıştır” denildi.
Açıklamada “Bilindiği gibi Güler Zere yakalandığı amansız hastalıktan sadece geç salıverildiği için kurtarılamamış ve aynı durumda olan hasta tutuklular için öne çıkmış bir toplumsal kişiliktir. Zulme uğramıştır ve halkın vicdanında önemli bir yer edinmiştir. Mahir, Deniz, İbo gibi özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelesinde Türkiye tarihine geçmiş; kayıpları halkın ve emekçilerin belleğinde silinemez bir yer edinmiş bir tarihsel kişiliklerdir. Toplumun bellek ve vicdanında yer edinmiş kişilerin ölüm yıldönümlerinde anmalar yapılması etkinlikler düzenlemesi ne zamandan beri bir suç olarak görülmektedir?” ifadelerine yer verildi.