Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar OSTİM’deki patlamalarla ilgili belediye binasında düzenlediiğ basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
“İvedik organize sanayi bölgesinde büyük denetim eksikliği var. Bölge çok tehlikeli” dedi.
60 KİŞİYLE 5 BİN İŞYERİ NASIL DENETLENSİN?
Yaşar, OSTİM sanayi bölgesi yönetiminde 60 kişi çalıştığını ve 60 kişiyle nasıl bir denetim yapılabildiğini belirterek, “OSTİM’de 60 kişi çalışıyor ve bunlar 6 bin işletmeyi denetliyor. İvedik Organize Sanayi’nde 100 kişi çalışıyor, onlarda aynı
denetimi yapıyor. Bugün burada bunları tartışmamız gerekiyor” diye konuştu.
Yaşar, OSB bölgelerinin denetimi 2005 yılına kadar birinci sınıfta büyükşehir ikinci sınıfta Yenimahalle Belediyesi’nde olduğunu ifade etti, 2005 yılında çıkan bir yasayla OSTİM Ankara, İvedik Ankara, İkitelli İstanbul, Dudullu, Beylikdüzü İstanbul OSB şekline dönüştüğünü kaydetti.
Yaşar, “Kanuna göre bütün ruhsat ve denetimler OSB yönetimine ait. Hiçbir OSB 5-6 bin üyeli sanayi kuruluşu yok dünyada. OSB’ler sektöre göre kurulur. Tek sorun denetim. OSTİM’de 60 kişi (sekretarya, hukukçu, güvenlik dahil) bu 60 kişiyle 5 bin işletmeyi denetleme imkanı olabilir mi?” itirafında bulundu.
Yaşar, “Turşucunun yanına yedek parçacı, imalat sanayi vermiş. 2002 yılında Yenimahalle Belediyesi, Türk traktöre parça üreten firmaya ruhsat, büyükşehir de itfaiye ruhsatı verdik. Ruhsat verdik ancak o binaya değil. Biz 24. Cadde’de 72 numaraya yani 5 numara geriye verdik. Hiçbir yasal yanlışlık, sorumluluk yoktur. 2005 yılından itibaren Nisan 2010 yılında kazan jandarma geliyor ve o işyeri kapatılıyor. O tankların ne tankları olduğunu yoldan geçerken görmediler mi? Yanına turşucu veriyor. Ben Gimat’a tornacı veya makineci verebilir miyim? İvedik’te çok ciddi bir denetim eksikliği var” dedi.