Bandırma’daki 6. Ana Jet Üssü’nde yeni gelen erlere üst devre askerler tarafından “Hoşgeldin dayağı” atıldığı iddia edildi.
Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, geçtiğimiz ay askerliğini yapmak üzere bandırmadaki altıncı ana jet üssüne gelen 42 asker, sıraya dizilerek tokatlandı. Askerler arasında bulunan er Revaha Özdemir, 4 çavuş tarafından dövüldü.
Burnu kırılan Özdemir, üç saat tuvalete kapatıldı ve üç gün sonra hastaneye götürüldü. Bu dayaktan üç ay önce de Er Onur Gevran, aynı şiddete maruz kaldı. Sağlığını kaybeden Gevran, iki ay hava iznine gönderildi.
Er Revaha Özdemir’in babası Abdullah Özdemir’in verdiği bilgilere göre; Balıkesir’in Erdek ilçesinde askerlik yapan oğlu Revaha, 30 Haziran günü 42 arkadaşı ile birlikte Bandırma’daki 6. Ana Jet Üssü’ne gönderildi. Askerler nizamiyeden içeriye adımını atar atmaz, çavuş ve onbaşı rütbesindeki bir grup üst devre asker tarafından “hoş geldin dayağına” tâbi tutuldu. “Burası sürgün yeri. Tokat yemeyen kimse yok. Burada efendi olacaksınız!” diye bağıran üst devreler, gelenleri sıraya dizerek, tokatladı.
Özdemir’in babası görevli kişilerin yeni gelen askerlere “Peygamber Ocağı’nı Nazi kampına çevirmek isteyenler ordudan atılmalı ve gerekli ceza verilmeli. Askeri dövecekler, anasını ağlatacaklar; ondan sonra siz vatanı koruyacaksınız. Nasıl savunacakları bu vatanı?” dedi.
Aynı birlikteki er Onur Gevran da benzer bir şiddete maruz kaldı. Gevran’ın annesi Ayla Gevran, oğlu için endişelendiğini söyledi ve sorumluların cezalandırılmasını istedi.
“Onur ve arkadaşlarını kapı ağzında çavuşlar karşılamış. ‘Akıllı olacaksınız’ diyerek dövmüşler. Bir tanesini tuvalete sokup ‘Temizleyeceksin’ denmiş. Onur, o an kriz geçirmiş. ‘Boğuluyorum’ diye elini uzatınca vuracak sanıp dövmeye başlamışlar. Oradakiler bilmediği için arkadaşları elinden almışlar. Ben dövenlerde değilim. Ben çocuğumu o hasta haliyle gönderenlerden şikayetçiyim.”
www.imctv.com