Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında 3 Mart 1992’de meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 263 maden işçisi, sabah ocak girişinde anıldı.
DÜNYA MADENCİLİK TARİHİNİN EN BÜYÜK KAZALARINDAN BİRİSİYDİ
Dünya madencilik tarihinin en büyük kazaları arasında yer alan patlamada yaşamını yitiren madenciler için kuyubaşı denilen ocak girişide anma töreni düzenlendi.
Törene Vali Erol Ayyıldız, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş, gece vardiyasından çıkan işçiler ve gündüz vardiyasına girecek olan işçiler katıldı.
İşçiler 21 yıl önce faciada yaşamlarını yitiren arkadaşları için saygı duruşunda bulundu.
‘5 BİN ŞEHİDİMİZLE BU ACIYI TECRÜBE EDİNDİK’
Ardından konuşma yapan GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, madenciliğin dünyanın en zor mesleği olduğunu, 165 yıldır bunu yaşayarak öğrendiklerini söyledi.
Zonguldak taşkömürü havzasında 165 yılda yaklaşık 5 bin madencinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirten Alabaş, şunları söyledi: “Biz 5 bin maden şehidimizle bu acı tecrübeyi edindik. 165 yıldır atalarımız ve bizler, bu ülkenin, bu bölgenin kalkınması için canımızla dişimizle mücadele ediyoruz. Ancak bütün uyarılara, dünyadaki teknolojik gelişmelere rağmen bu acıları yaşamaya da devam ediyoruz. 2010’da Karadon, 2013 başında da Kozlu’da toplam 38 arkadaşımızı iş cinayetlerine kurban verdik. İş cinayeti diyoruz, çünkü 2010’da yaşanan kazadan sonra gerekli önlemler alınmadı ve bu kazalar yaşanmaya devam ediyor.”
Türkiye’nin kömür ihtiyacının attığını, ancak buna karşılık bölgede çıkarılan kömür miktarının hızla düştüğünü kaydeden Alabaş, bu nedenle TTK’nın işçi talebinin gerçekleşmesi için girişimlerini sürdüreceklerini söyledi.
‘MADENCİ MADENCİYE EMANETTİR’
TTK Genel Müdürü Burhan İnan ise madencilik iş kolunun ağır ve tehlikeli işler sınıfında değerlendirilen son derece riskli bir iş kolu olduğunu belirtti.
İnan şöyle konuştu: “Bizim ocaklarımız birinci derece gazlı ocaklardır. Riskimiz bu nedenle iki kart artmaktadır. Burada madenciye düşen disiplinli çalışmak, verilen işi harfiyen yerine getirmek ve birbirine sahip çıkmaktır. Bir başka iş kolunda olmayacağı kadar titiz davranmaktır. Madenci madenciye emanettir. Bir madenci bütün madencilerin canının kurtarabilir. Yine bir madenci yaptığı hatayla arkadaşlarının hayatını riske edebilir. Bu yüzden iş güvenliği kurallarına uymamız gerekiyor.”
Konuşmaların ardından işçiler, iş cinayetinde yitirdikleri arkadaşları için dua etti, ölen madenciler için Kuran okundu. Ölen arkadaşları için dua eden işçiler, daha sonra ikram edilen lokumlar ve ellerindeki öğle yemekleriyle yer altına inerek mesailerine başladı.