Van’da 23 Ekim’de yaşanan depremin ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde eğitim-öğretim hala başlamadı.
En son 4 Mart olarak açıklanan eğitime başlama tarihi, 23 Mart’a ertelendi. Öğrenciler, 20 günlük ‘hızlandırılmış eğitim’ görecek. Ancak öğrencilerden tam dönem harcı alınacak.
Eğitim-öğretimin yapılamamasının gerekçesi olarak ‘barınma sorunu’ gösteriliyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin Van merkezdeki binaları ve yurtları depremde kullanılamaz hale geldi, Erciş’te ise Kredi Yurtlar Kurumu’nun erkek öğrenci yurdu yıkıldı.
Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri, depremzede öğrencilerden harç alınmasına ve eğitimin başlamamasına karşı, sosyal paylaşım sitelerinde kampanya başlattı.
‘EĞİTİM HAKKI GASP EDİLİYOR’
ETHA’ya açıklama yapan öğrencilerinden Yasemin Kaya, eğitim hakkının gasp edildiğini ifade etti.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencisi Kaya, 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan depremde binaların yanı sırada öğrencilerin de hasar gördüğünü belirtti.
Depremden sonra eğitime ara verildiğini hatırlatan Kaya, “Net bir açıklama hiçbir zaman yapılmadı. Ne YÖK Başkanı ne de Rektör, öğrencilerin beklentisini karşılayacak güven veren bir açıklama sunmadılar” dedi.
20 GÜNDE VETERİNER OLACAK
Kaya, 20 günlük hızlandırılmış eğitime karşı çıkarak, “Yani formaliteden, öylesine, gösteriş olsun diye… Ben Veteriner Fakültesi’ndeyim. 20 günlük eğitimle nasıl hekim olurum?” diye sordu.
Paralı eğitim uygulamalarına tepki gösteren Kaya, harç yatırma tarihlerinin belli olduğunu ama eğitime başlama tarihinin hala açıklanmadığını vurguladı.
’20 GÜNLÜK EĞİTİM İÇİN HARÇ ALIYORLAR’
Depremzede öğrencilerden harç alınmasını “insafsızlık” olarak değerlendiren Kaya, “Harçları ödemeyi reddediyoruz. Madem eğitimi ticarileştirdiler, biz de ticari mantıkla diyoruz ki, 20 günlük eğitim için bizden harç mı istiyorlar?” diye tepki gösterdi.
‘VAN HALKININ YANINDA OLMAK İSTİYORUZ’
“Eğitimimizi, geleceğimizi, umutlarımızı erteliyorlar” diyen Kaya, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Van’da enkaz altında arkadaşlarımızı kaybettik. Biz, Van’a dönüp Van halkının yanında olmak, destek olmak istiyoruz. Sadece barınacak bır yer ve şartlarımızın bir nebze de olsa iyileştirilmesini istiyoruz. Geleceğimizi istiyoruz.”