Ramazan aylarında bir gelenek halini alan Yeryüzü Sofraları, İstanbul ve İzmir’de kuruluyor.


Mehmet Lütfü ÖZDEMİR


Yeryüzü Sofrası Gönüllüleri’nin sosyal medyadan yaptığı çağrı ile 2017’nin ilk Yeryüzü Sofrası Taksim de Galatasaray Lisesi önünde ve İzmir Kordon da kuruluyor.

27 Mayıs (Cumartesi) 2017’nin ilk Yeryüzü Sofrası Taksim Galatasaray Lisesi önünde kurulucağını belirten Yeryüzü Sofrası Gönüllüleri, “Barışın, Direnişin, Birliğin, Eşitliğin, Kardeşliğin, Sadeliğin, Esenliğin, Tevazunun sofrasında, Flamasız, Bayraksız, Sponsorsuz, Hiyerarşisiz, Buluşuyoruz” diyerek etkinliği duyurdular.

Yeryüzü Sofrası Gönüllüleri, “Hep birlikte orucun getirdiği, Eşitlik, Adalet, Özgürlük ve Kardeşlik timsali olan yeryüzü sofralarında buluşalım” diyerek herkesi #YeryüzüSofrası’na davet ettiler.

Ramazan ayı boyunca kurulacak Yeryüzü Sofraları’nı buradan takip edebilirsiniz:
https://www.facebook.com/YeryüzüSofrasıGönüllüleri

YERYÜZÜ SOFRALARININ GEÇMİŞİ

Ramazan aylarında artık gelenek halini alan Yeryüzü Sofraları ilk olarak lüks otel iftarlarını protesto olarak karşımıza çıkmıştı.

Belki de dünyada ilk iftar protestosu 2011 yılında İstanbul’da Beşiktaş’taki Conrad Oteli önünde gerçekleşmişti. O günden sonra artık her Ramazan ayında gelenek halini alan Yeryüzü Sofraları; barışın, direnişin, birliğin, eşitliğin, kardeşliğin, sadeliğin, esenliğin ve tevazunun sofrası olarak görülmekte. Yeryüzü sofraları ilk çıkışından bugüne kadar flamasız, bayraksız, sponsorsuz, hiyerarşisiz gerçekleşti.

İlk Yeryüzü Sofraları 2011 yılında, israfa ve özellikle oruç tutan Müslümanların şatafat ve lüks otellerdeki astronomik fiyatlı ve gösteriş meraklısı iftar sofralarını protesto edilmesiyle başlamıştı. Birçok insan, Anti-Kapitalist Müslümanlar öncülüğünde gerçekleştirilen Yeryüzü Sofraları’nı Gezi Parkı protestoları sonrasında tanıdı.

Yeryüzü sofralarına katılmak için oruç tutmaya gerek yok, her kimliğe açıktır. Temel amacı dayanışma ve paylaşmayı arttırarak Ramazan’ın asıl ruhunu yerine getirmektir.

İZMİRLİLER KORDON DA BULUŞUYOR

Yemeğimizi, suyumuzu, sohbetimizi ve sevgimizi paylaşıyoruz, diyerek etkinliği duyuran İzmirliler, “İzmir saygının, sevginin, hoşgörünün, anlayışın, iletişimin şehridir diyoruz ve İzmir gibi olabilmek umuduyla, Macera Kulübü olarak bu yıl yeryüzü iftar sofraları ile yine geliyoruz” dediler.

Yeryüzü Sofraları İzmir’de üçüncü yılına giriyor. 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü Kordon da buluşacak gönüllüler, 9 Haziran 2017 Cuma ve 20 Haziran 2017 Salı günü de aynı yerde etkinliği gerçekleştireceklerini duyurdular. Geçen yıl Kordon da kurulan sofraya yaklaşık üç bin kişi katılmıştı.

Oruç tutsun tutmasın herkesi Yeryüzü Sofraları’ndaki iftara davet eden İzmirli Yeryüzü Sofrası Gönüllüleri, “Aç olanlarla, yemeği olmayanlarla yemeğimizi paylaşacağız ve yanımızda getirdiklerimizle hünkar sofrası çıkartacağız. İftar yemeği sonrası kendi aramızda eğlence düzenleyebiliriz” dediler.

PAZAR GÜNÜ YOĞURTÇU PARKINDA

Bir diğer etkinlik ise 28 Mayıs Pazar günü Yoğurtçu Parkında gerçekleşecek.

Mor Dayanışma tarafından duyurulan Yeryüzü Sofrası etkinliğinde iftar sonrası atölyeler ve sohbetler gerçekleşecek.