Yenimahalle’de bir grup, teleferik hattı için durak yapılması planlanan Yunus Emre yeşil alanındaki yaklaşık 35 ağacın sökülmesini protesto etti.
Akşam saatlerinde ağaçların söküldüğü alanda oturmaya başlayan bir grup, 21 Temmuz’da 03.00 sıralarında Büyükşehir Belediyesi ekiplerince ağaçların yerinden söküldüğünü belirterek, oturma eylemi yaptı.
Uyarıda bulunulmasına rağman dağılmayan gruba, TOMA’yla “yağmurlama” yöntemiyle su sıkıldı. Çevik kuvvet ekibine müdahale etmek isteyen gruptakilerden bazılarına da biber gazı sıkıldı.
Bu arada büyükşehir belediyesine ait bir kamyonun yoldan geçişine aracın önüne yatarak izin vermek istemeyen bir grup eylemciyi polis, biber gazıyla müdahale ederek uzaklaştırdı.
Grup, polisin uyarısının ardından dağıldı.
GÖKÇEK’TEN TEPKİ
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, twitter’dan açıklama yaparak protestoları eleştirdi. “Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Yenimahalle Zabıtası ile Dikmen ve Tuzluçayır’dan gelip, anarşik eylemler yapan Vandalların engellemeye çalıştığı ŞENTEPE TELEFERİĞİNİ’NİN ANİMASYONU” diyerek teleferik projesinin görüntülerini paylaşan Gökçek, protestoları CHP’nin organize ettiğini idia ederek “CHP’Lİ BELEDİYE VE VANDALLARIN ENGELLEMEYE ÇALIŞTIĞI ŞENTEPE TELEFERİĞİNE YAPILAN BU SALDIRILARI ANKARALI UNUTMAYACAK” dedi.