Antalya Röleve Anıtlar Müdürlüğü, hiç yapılmamış bir işe 1 milyon 200 bin lira ödedi! Skandal, yapıldı gibi gösterilen ören yeri karşılama binalarının yeri eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından proje üzerinde beğenilmeyip yerinin değiştirilmesine karar verilince ortaya çıktı. Bürokratlar “Binalar yapıldı, yeri değiştirilemez” diye karşı çıkınca yapılan incelemede, hakedişi ödenen binaların aslında hiç yapılmadığı belirlendi. Antalya Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün, geçen hafta da Burdur Müzesi’nin yapıldı gibi görünen ancak dokunulmayan yangın ihbar ve önleme sistemleri ile yangın hidroforuna aynı şekilde hakediş ödediği ortaya çıkmıştı.
Akdeniz ’in en büyük müzesi olarak projelendirilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 11 milyon liraya ihale edilen Myre Granarium Müze projesinde müteahhit firmaya tek bir kazma bile vurmadan, birçok iş yapılmış gibi gösterilerek tam 1 milyon 200 bin lira ödeme yapıldığı ileri sürüldü.
İstekliler arasında ihale
25 Eylül 2012 tarihinde ‘belli istekliler arasında ihale’ yöntemi olarak bilinen davet usulü yöntemiyle ‘Andriake Granarium (Tahıl Depoları) ve Plakoma (Ticaret Agorası) Yapıları Restorasyonu, Teşhir Tanzim ve Çevre Düzenlemesi’ işini Karacan Grup İnş. Müh. İth. Ltd.Şti yaklaşık 11 milyon liraya aldı. 11 Ekim 2012 tarihinde sözleşme imzalanarak yer teslimi yapıldı. İki ay sonra müteahhit firma karşılama binaları dahil temizlik, elektrik, arkeolojik eserlerin taşınması gibi pek çok işi yapmış gibi göstererek hak edişinin ödenmesi için yazılı dilekçe verdi.
Teknisyenler direndi
Antalya Röleve Anıtlar Müdürü Mehmet Ali Özgün’ün sözlü talimatıyla teknik personel yapılan işleri denetlemek üzere Demre’deki Myre ören yerine gitti. Ancak müteahhit firmanın elektrik işi hariç hiçbir işe başlamadığı görülerek yükleniciye ödeme yapılamayacağı belirtildi. Elektrik işi olarak da birkaç kilometre uzaklıktaki TEDAŞ trafosundan direkler üstünden orta gerilim hattı çekilme işi yapıldığı, bunun da yaklaşık 40 bin lira tuttuğu saptandı.
Müdürden baskı iddiası
Müdür Özgün, iddiaya göre yazılı görevlendirmediği teknik personeline, ‘bu işi bakanın ve genel müdürün takip ettiğini, bu hakedişin kesinlikle ödenmesi gerektiğini’ söyleyerek baskı uygulamaya başladı. Buna göre müdürün baskısından bunalan personel, “Yazılı görevlendirin gereken cevabımızı yazılı verelim” dediğinde ise müdür “Hakedişi imzalamayacaksanız sizi ne diye görevlendireyim” diye karşılık verdi. Personel birer birer ya rapor alarak ya da izne çıkarak yıl sonuna kadar ortadan kayboldu. Bu aşamada müdür Özgün’ün imdadına Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yazılı görevlendirilen mimar Erkan Çelik ve elektrik teknisyeni Ahmet Oğuz Çinko yetişti. 17 Aralık 2012 tarihinde Antalya’ya gelen iki teknisyen Demre’ye gidip, aynı gün içinde yüklenicinin dilekçesini jet hızıyla onayladı. Yani yüklenici ve bu iki teknik elemanın imzasıyla yapılmayan iş, yapılmış gibi gösterilerek paranın ödenmesine izin verildi. Ancak hakedişin ödenebilir duruma gelmesi için bir de incelenmesi ve inceleme imzasının bulunması gerekiyordu. Kendilerine baskı yapan müdüre karşı tüm mimar ve inşaat mühendisleri rapor ve izin aldığından son gün olan 24 Aralık tarihine kadar imza atacak birini bulamayan Müdür Özgün’ün çözüm ayağına geldi. Ailesi Ankara ’da oturan ve oraya gitmek için gün sayan iki yıllık inşaat mühendisi Emre Sivaslı’ya inceleme raporu imzalatıldı. Karşılığında da Ankara’ya tayini yapıldı. Böylelikle hiçbir iş yapmadığı halde müteahhide 1 milyon 200 bin lira ödeme gerçekleşti.
Tüm ihaleler inceleniyor
Projede ören yerinin girişine yapılan karşılama binalarının yeri hakediş ödemesinden bir ay sonra dönemin Bakanı Ertuğrul Günay tarafından beğenilmedi. Proje üzerinde revize istendi. Bunun üzerine yeni revize proje Antalya Koruma Kurulu’nun önüne gitti. Yeni yer tartışıldı. Ancak ciddi bir sorun vardı. Çünkü firmaya ödenen hakediş raporunda bu binaların yapıldığı görünüyordu. Kısa bir incelemeyle binaların yapılmadığı, müteahhide hakedişin önceden ödendiği gerçeği ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya teşkilatı aylardır bu skandalı konuşurken Burdur Müzesi’ndeki olay patlak verdi.
Şimdi gözler bakanlığın Antalya bölgesindeki 2011 ve 2012 yıllarına ait 36 milyon liralık ihalelerinde.
Burdur’da da bir garip ödeme
Antalya Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün, geçen hafta kamuoyuna yansıyan Burdur Müzesi skandalında da imzası bulunuyor. Orada da müzenin yapıldı gibi görünen yangın ihbar ve önleme sistemleri ile yangın hidroforunun hiç çalışmadığı belirlenmişti. Burdur Müzesi’nde yangın sistemlerini gösteren panolar ve yangın ihbar dedektörlerinin müzeye yerleştirildiği ancak bunları birbirine bağlayan kabloların döşenmediği yıllar sonra ortaya çıktı. Antalya Röleve Anıtlar Müdürlüğü ise ihaleyi alan firmanın tüm ihbar sistemlerini yaptığını denetleyerek hakedişini ödemişti. Ancak ihbar sistemlerinin aslında kablolarının bile döşenmediği müfettiş incelemesi sırasında ortaya çıkınca, ihaleyi alan firma kayıplara karışmıştı.