Sevgili dostlar,
Bugünlerde yandaş medyayı daha dikkatle izlemekte yarar var. Erdoğan rejiminin nasıl çöküşe geçtiği, en iyi oradan görünüyor çünkü…
Bütün o muzaffer manşetlerin, başarı hikâyelerinin yerini korkak ilk sayfalar aldı. Üç kişinin bir araya gelmesinden, uzaktaki bir etkinlikten, kısık bir muhalif sesten ürküyor, “Geliyorlar” diye feryat ediyorlar. Okudukça gülüyor insan; ama bir yandan da memnun oluyor.
Geçen hafta sonu 100 kişinin Berlin’de buluşması, dünkü Sabah ve Türkiye gazetelerinin manşetindeydi mesela… A Haber’de de uzun uzadıya tartışıldı. Farklı partilerden isimlerin bir panelde biraraya gelmesi belli ki iktidarı fena ürkütmüştü.
Aynı günlerde İzmir’de “Uluslararası Medya ve İfade Özgürlüğü Çalıştayı” düzenlenmesini Berlin’deki toplantıyla ilişkilendirip hepten paniklediler.
Kati Piri’nin bir CHP’liyle çektirdiği fotoğraftan binbir anlam çıkarttılar.
Üstüne bir de IMF heyeti Ankara’daki rutin ziyaretleri arasında muhalefetin iki önemli ismiyle buluşmasın mı? Bütün komplo teorisyenleri göreve koştu.
Bizim toplantı için “darbe planlıyorlar” diye yazdılar. Kameralar önünde, halka açık toplantıda darbe planı… Biz salonda kahkahalar eşliğinde kim hangi bakanlığa getirilecek geyiği yaparken daha komiği oldu:
Mustafa Altıoklar, konferansın ilk günü yaptığı konuşmada Naziler’den kaçıp Türkiye’ye sığınan Alman akademisyenlerin 1943’te oluşturduğu “Alman Özgürlük Birliği’ni örnek vermişti. 75 yıl öncesinden verilen bu örnek, Aydınlık gazetesinde nasıl çıktı tahmin edin:
“Toplantıyı Özgür Almanya Derneği’nin karşıladığı öğrenildi.”
Doğrusu korkmakta haklılar; herkes bir anda, “Yolun sonu görünüyor” türküsünü söylemeye başladı çünkü…