MEMUR- SEN’E MECLİS ENGELİ
Memur-Sen, 4688 sayılı yasada yapılacak değişikliği Meclis önünde protesto etmek istedi. Eylem polisin engellemesi ile Güvenpark’ta yapıldı.
Genel Merkez önünden Meclis’e yürüyerek protesto etmek isteyen Memur-Sen’liler “sorunlu yasa istemiyoruz”, “Ya masada sözleşme ya sahada restleşme” sloganları attılar. Meclis önüne gitmeleri engellenen Memur-Sen’liler Güvenpark’ta eylem yaptılar. Burada konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Hükümetin toplu sözleşmeyi işlevsizleştirme gayreti olduğunu söyledi. Gündoğdu, grev ve siyaset hakkını alıncaya kadar mücadele edeceklerini savundu.
KAMU- SEN: ‘TASARI TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI’
Meclis Dikmen Kapısı’nda buluşan Kamu-Sen’liler, milyonlarca kamu görevlisi ve emeklinin 16 aydan beri beklediği tasarının tam bir hayal kırıklığı yarattığını vurguladılar. Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, aylarca Meclis’e gönderilmeyen tasarının memurlardan köşe bucak kaçırıldığını belirtti. Toplu sözleşme adıyla “ucube” bir yapının oluşturulduğunu kaydeden Koncuk, tasarının son haline bakıldığında “sürecin baştan sona kandırma ve oyalamadan ibaret olduğunun ortaya çıktığını” söyledi.
Gelinen nokta hükümetin memurlarla toplu sözleşme yapmak istemediğinin anlaşıldığına dikkat çeken Koncuk, “Hükümet sadece kurduğu toplu sözleşme masasına figüran oyuncu arıyor” dedi. Hükümetin tarif ettiği türden sistemin dünyanın hiçbir yerinde “toplu sözleşme” olarak adlandırılamayacağını söyleyen Koncuk, “Tasarıyla bir konfederasyon dışındaki konfederasyonlara alınan kararlara itiraz yetkisi dahi verilmemiştir” dedi. Koncuk, Memur- Sen’in yaptığı eylem için de, “O sendikaya bakmayın. Onun döktüğü timsah göz yaşlarıdır” derken, Kamu-Sen olarak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.
Evrensel