Başbakan Mısır halkının protestolarını desteklediğini açıklarken Ankara valisinin sendikaların eylemini yasaklaması, “kendi halkına kulak tıkamak” olarak değerlendirildi. Sendikalar ise eylem programında bir değişiklik olmadığını açıklayarak kararlılıklarını gösterdi.
Torba yasaya karşı Türkiye’nin dört bir yanından yürüyerek gelecek olan emekçilere Ankara’nın yasaklanmasına karşı gösterilen tepkiler büyüyor.
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in eylemi “yasadışı” olarak nitelemesine tepki gösteren emekçiler, Ankara’nın kimseye yasaklanamayacağını ifade etti.
DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, “Eylem son derede yasaldır. Sayın Başbakan da diğer ülkelerde yapılan eylemler ile alakalı olarak ‘halkın sesine kulak verilsin’ derken, burada bizim ülkemizde halkın kulağı tıkanmak isteniyor. Eylem programında herhangi bir değişiklik yok” dedi.
Çelebi, bugün yapılacak olan eylemin kesinlikle yasadışı olmadığını, yapılan her şeyin meşru olduğunu ifade etti. Demokratik tepkilerini ortaya koymak için Ankara’ya yürüdüklerini belirten çelebi, “Emekçilerin en temel haklarını kullanmaları yasaklanıyorsa demek ki bu ülkede sıkıyönetim ilan ediliyor. Biz aylardır torba yasaya karşı sesimizi çıkarıyor ve demokratik tepkilerimiz ortaya koyuyoruz. En demokratik tepkimiz valiliğin tavrı ile engellenmeye çalışılırsa bunu doğru bulmayız. Biz Ankara’ya en demokratik tepkimizi yapmaya geliyoruz” diye konuştu.
Ankara’ya miting yapmaya gelmediklerini vurgulayan Çelebi, bütün illerde temsili düzeyde bir katılım olduğunu, valilik ve hükümetin buna bile tahammül edememesinin hukuksuzluk olduğunu kaydetti.
AKP’NİN İLERİ DEMOKRASİSİ
KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar ise bugün Meclis çevresinde el ele tutuşarak barışçıl bir eylem gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade ederek, “Eylemin baskı ve tehditlerle engellenilmeye çalışılması kabul edilemez bir tutumdur. Eğer Ankara Valisi’nin dediği gibi eylemde polis müdahalesi ile karşılaşırsak AKP’nin ‘ileri demokrasi’den ne kastettiğini bütün Türkiyle daha iyi anlamış olur” dedi.
Çınar, Ankara Valiliği’nin eyleme ilişkin yayınladığı bildiriyi kınayarak, “Ankara Valisi’nin tutumu kabul edilemez. Bu tutum anti demokratik baskı ve tehditlerle yapacağımız eylemi engellenmeye çalışan bir tutumdur. Bizim yapacağımız eylem emekçilerin seslerini duyurmak için en sembolik eylemlerden biridir” dedi.
Meclis çevresinde el ele tutuşup taleplerini en barışçıl şekilde dile getirmek istediklerini belirten Çınar, “Bizim yapmak istediğimiz çok barışçıl bir eylem. Eğer buna güç kullanacaklarsa kendileri bilirler. Bu şekilde sanırım AKP’nin ileri demokrasiden ne kastettiğini bir kez daha göreceğiz. Valiliğin yapılacak olan eylemde Emniyetin müdahale edeceğini bugünden söylemesi kabul edilemez bir davranış. Daha eylemi gerçekleştirmeden tehdit ediliyoruz. Ancak biz yine de yılmadan emekçilerin karşı karşıya olduğu torba tasarı tehlikesine dikkat çekmek için eylemimizi yapacağız. Emekçi karşıtı maddelerin tasarıdan çekilmesin isteyeceğiz” diye konuştu.