Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ‘Ergenekon, Balyoz, Kafes, Poyrazköy, şantaj ve casusluk çetesi’ operasyonlarını yöneten istihbarattan sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer’i bu görevden alarak, ‘Tanık Koruma’ ve ‘Bomba İmha’ şubelerinin başına getirdi. Yılmazer’in görevinden ayrılmasından sonra yerine atama yapılmadı. İstihbarat Şube Müdürlüğü bundan sonra direkt İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’a bağlı olarak çalışacak.
Ali Fuat Yılmazer, Emniyet Genel Müdürlüğü, İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü olarak görev yaparken 2007 yılında İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olarak atandı. Geçen yıl terfi etmesinden sonra İstihbarattan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı’na getirildi. Yılmazer’in adı, tutuklanan gazeteci Nedim Şener’in ‘Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları’ ile Hanefi Avcı’nın ‘Haliçte Yaşayan Simonlar’ adlı kitaplarda da geçiyor. Müdür Yardımcısı Yılmazer, hem Şener’i hem de Avcı’yı mahkemeye vermişti. Bu beklenmedik görev değişikliğinin gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tutuklanmasının ardından gelmesi ise dikkat çekti. Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer, yeni görevlendirmeye ilişkin, “Bu bir nöbet devri. Çok fazla anlam yüklenmemeli” dediği öğrenildi.
Evrensel