Aslında o derste hoca(!) şunu söylemek istiyormuş: “Evlatlarım sakın subay eşi asker eşi komutan eşi olmayınız çünkü başınızdakiyle adamın başını yakıp geleceğine incir ağacı dikebilirsiniz”
Milli Güvenlik sınavında kopya çekmek farzdı.
Sarı çiçeğe soru sorup hiçbir yanıt alamadığım o organik ilahinin trend olduğu zamanlarda İmam Hatipliydim. Reha Muhtar o zamanlarda mangal hattı diye bir program yapıyordu. Mangal Hattı diyorum çünkü sorduğu soruların kızartılmış abukluğunu yelleyen mangal yelpazesi örtüydü.
Hay Yarabbim! Bir sorusu vardı mesela “ Hadi örtüyü anladık toplu iğne örtüyü siyasallaştırmıyor mu” Zönkül Evliya hazretleri moduna girip kıkır kıkır güldüğümüz zamanlar … Yav Hazreti Reha bey, sizin korktuğunuz iğneleri biz ayna karşısında üç öğün yutuyorduk . Ortalık örtüsünü düzeltirken iğne yutmuş reçetesine üç öğün patates şurubu yazılmış kızlarla doluydu. Ne güzel günlerdi be Feride..
Bir hoca vardı bana şeytanın arka bacağı derdi sonra o bacağı kırdım demek ki bana çekirgenin arka bacağı demeye başladı. Şeytan benim suni tenefüsüm olacak kadar sevimliydi o zamanlar çünkü tekbirlerle sınıftan atıldığım ilk beş dakika benim inanılmaz mutluluğumdu.
Newton dut ağacını sallıyordu benim için ve buldum diye bağırdığı şey elmaydı yerçekimi değil.. Benim için Önemli olan yer elmasını göğe fışkırırken bulup herhangi bir ağacın başına konup kadrolu meyve olduğunu görebilmekti.. Ayaklarım göğe basıyordu yere değil.
Dışarısı umurumuzda değildi yani en azından benim için öyleydi.. Bir kısım kızlar arka sıralarda defter altına dantel yumağı sığdırıp Akdeniz’e bitki örtüsü örüyor bir kısım kızlar da kırık aynalara yüzlerini sığdırıp bıyıklarını alıyordu.. Anlayacağınız gündem bizim umurumuzdan küçüktü. Sonra hopps hazır ol vaziyetine girmiş lahana halinde bulduk kendimizi.
Askeri Üniformalı hocayı da ilk defa görüyorduk. Aynalar kırıldı, dantel yumakları Karadeniz’e döküldü. Ders Milli Güvenlik… Milli güvenliği kısaca tanımlayınız, Milli hedefler kaça ayrılır yazınız, Türk silahlı kuvvetlerinin(TSK)’nın görevi nedir?, Jandarma genel komutanlığının görevleri nelerdir başlıklar halinde yazınız, Milli menfaatlerimiz nelerdir? Askerlik ne demektir?
Sonra düşündüm ki aslında o derste hoca(!) şunu söylemek istiyormuş, “Evlatlarım sakın subay eşi asker eşi komutan eşi olmayınız çünkü başınızdakiyle adamın başını yakıp geleceğine incir ağacı dikebilirsiniz”
Benim Milli Güvenlik dersinden anladığım buydu. Şimdi varın kaldırılması hususundaki hazır ol vaziyetimin anlamını siz düşünün.
Haber7