Hüda Par,Dicle Üniversitesindeki gerginlik ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı;
BASINA VE KAMUOYUNA
Bugün (8 Nisan) Dicle Üniversitesi kampüs alanı içerisinde Bilge Gençlik Kulübü tarafından organize edilen “Özgürlük ve Kurtuluş Rehberi, Tevhid Öğretmeni Hz. Muhammed (sav)” konulu konferansın afişini ve el broşürlerini dağıtan Bilge Gençlik Kulübü üyesi öğrencilere PKK’li bir grup öğrenci tarafından saldırıda bulunulmuştur.
PKK’li grup üniversitede kendilerinden habersiz hiçbir etkinliğin düzenlenemeyeceğini, üniversitede yapılacak etkinlikler için rektörlükten değil kendilerinden izin alınması gerektiğini söyleyerek afiş ve broşürleri yırtıp bunları dağıtan öğrencileri darp etmişlerdir.
Üniversite ortamı; özgür düşüncenin hakim olması gerektiği, fikirlerin özgürce tartışılıp ifade edildiği ve fikirsel mücadelenin verildiği alanlardır. Farklı düşüncelere tahammülsüzlüğün bir göstergesi olan etkinlik yaptırmamak, afiş asıp broşür dağıtanlara saldırmak kabul edilemez davranışlardır. Bu tip tahammülsüz davranışlar içinde bulunan kişileri farklı düşüncelere saygı göstermeye, provokatif eylemlerde bulunmamaya ve tarafları sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.
HÜDA PAR olarak ülkede çatışma isteyen derin yapıların amacına hizmet edecek çatışma ortamından uzak durulmasını ve herkesin sorumluluk bilinci ile hareket etmesini özellikle tavsiye ediyoruz.