Şırnak’ın Uludere İlçesi Suriye sınırındaki hava operasyonunda 34 kişinin öldüğü katliamı inceleyen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, katliamın aydınlatılmasını umut ettiklerini belirterek, Heron görüntülerini izlemek istediklerini söyledi.
Şırnak’ın Uludere İlçesi Irak sınırında düzenlenen ve 34 köylülünün ölümüne neden olan katliamı inceleyen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu heyetinde, dün Gülyazı ve Ortasu Köyü’ndeki incelemelerinin ardından bugün çalışmalarını Şırnak kent merkezinde sürdürdü. Dün akşam konakladıkları otelde Şırnak’taki sivil toplum örgütü temsilcileriyle birayaya gelen heyet, bu sabah Vali Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret etti.
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, dün Gülyazı Köyü’nde olaydan sağ kurtulanlar, ölenlerin aileleri ile görüşüp olay mahallini havadan helikopterle incelediklerini söyledi. Ziyaret ettikleri Vali Özkan’ın soruşturma ve incelemenin salimen yürümesi için kendilerine yardımcı olduğunu söyleyen Üstün, şöyle dedi:
“İnşallah bugün burada kamu kurumlarımızın değerli yetkililer ile bir toplantı yapacağız. Onların bilgilerine müracaat edeceğiz. Bu şekilde incelememizin birinci ayağını ve aşamasını bitirmiş olacağız. Daha sonra Ankara’ya gittiğimizde bir toplantı yapacağız, elimizde ne var, nereye geldik. Bundan sonra yapılması gerekenleri de komisyon üyelerimiz ile inşallah belirleyeceğiz. Bu olayın aydınlatılmasını umut ediyoruz. Artık Türkiye’de hiçbir şey gizli kapaklı kalamaz. Bu olay aydınlanmalı ki, vatandaşlarımızın kafalarında her hangi bir soru işareti kalmasın. Millet devlet bütünleşmesi tesis edilsin. Bütün hedefimiz amacımız budur. Adaletin yerine gelmesi ve tecelli etmesi için uğraşıyoruz. İnşallah bunu başaracağız diyoruz”
Komisyon başkanı Üstün, olayla ilgili İnsansız Hava Aracı Heron’a ait görüntüleri izleyip izlemeyecekleri bir soru üzerine, “Bundan sonra atılacak adımlar var, bundan sonra sizin sorduğunuz çerçevesinde elbette görüntüleri izlemek istiyoruz. Bugün zamanımız yetmeyecek. Ankara’da izlemek istiyoruz” dedi.
Katliamla ilgili bir kanatlerinin oluşup oluşmadığı yönündeki soru üzerin Üstün, “Bakın bu devam eden bir süreç var. Komisyon raporunu açıklamadan ne ben nede alt komisyon başkanımız ne de üyelerimiz olay böyle olmuştur, böyle olmuştur olayın asasına yönelik olarak açıklama yapamaz. Ama süreç ile ilgili zaman zaman bilgi vereceğiz. Aksi taktirde olayın tamamını görmeden, resmi tamamını görmeden fikir beyan etmek kamuoyunu yanıltıcı olabilir. İhsası reyde bulunmuş olabiliriz. Bence sabırla vatandaşlarımızın ve kamu oyunun bu soruşturmaların sonucunu beklemelidir” dedi.