ADİL MEDYA / ÖZEL HABER
Haber: Mehmet Lütfü Özdemir
Mısır’daki halk ayaklanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bu süreç nereye gider? Kontrolsüz bir halk var ve bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bölgeyi gelecekte ne beklemekte? Bildiğiniz üzere 26 yaşında işsiz bir gencin kendini yakmasıyla başlayan bir süreç var ve bu süreci bir de sizin yorumlamanızı istiyoruz.
“HALK DİKTATÖR NESİLE KAFA TUTTU”
Son yıllarda Ortadoğu’da haritası masa üstünde ‘cetvelle’ çizilmiş olan bölgede, cetvelle haritaları çizenlerin bölgeye yerleştirmiş olduğu diktatör nesil baskılarını zulümlerini çok ciddi şekilde arttırdılar. Halk ile yönetim arasındaki makas o kadar açıldı ki artık durum idare edilmez hale geldi.
Şu an bölgedeki halk hareketlerini şöyle değerlendiriyorum. Direnen halklar, diktatörlere kafa tutan, örümcek ağı bağlamış rezil sistemleri, sokaklarda yerle bir eden halklar.
“EMPERYALİZM, HALKLARIN BİRİKMİŞ ÖFKESİNİ ALIYOR”
Olayın şöyle de bir tarafı var, ABD’nin Ortadoğu’da halkın gözünde itibarlarını kaybeden diktatörleri halk eliyle değiştirerek hem halkların birikmiş öfkesini dindirmeyi hem de ortalığa yeniden çeki düzen vermeyi düşündüğünü, düşünüyorum. Bu çok profesyonelce hazırlanmış bir plan. Bölgede çok ciddi istihbarat oyunları dönmekte ama unutmamak gerekir ki planların üzerinde plan yapan vardır. Ve burada İnşa’Allah, planların üzerinde plan yapanın planının yürürlüğe gireceği kanaatindeyim. Çünkü nasıl bir milletseniz öyle yönetilirsiniz, düsturundan yola çıkarak, son yıllarda İslam coğrafyası üzerindeki halkların kendilerine çok ciddi çeki düzen verdiğini düşünüyorum. Bu hareketleri de bunun bir ödülü olarak düşünüyorum.
“DİRENİŞ KÜLTÜRLERİ YENİDEN ŞEKİLLENİYOR”
Mutlaka halkların zulme karşı direniş kültürlerini yeniden canlandırabilmeleri yeniden meydanlara taşıyabilmeleri gerekmektedir. İslam coğrafyası içerisinde ‘kıyamsal’ hareketler o kadar bastırılmış ki, çok ciddi kanlı şekillerde, Müslümanlar sokaklara çıkıp çok haklı gerekçelerle talep ettikleri; Ekmek, Özgürlük ve Eşitlik gibi kavramları artık yeniden sahiplenip bunları özgürce ifade edebilmeye başladılar. Bu çok ciddi bir kazanım. Yapılan halk hareketlerinin sonuçlarından çok çok daha önemli bir kazanım bana göre.
“HALKIN SOKAKLARA DÖKÜLMESİ BÜYÜK KAZANIM”
Mısır’daki hareketin Mübarek yönetiminin sonu olduğu kanaatindeyim. Öyle veya böyle Mübarek dönemi bitmiştir. Yerine gelecek isim çok çok büyük ihtimal ile Baradey olarak görünmekte. Olacak olan şeylerin şöyle sağlamasını yapabiliriz; Mısır’daki iktidara gelecek olan yeni yönetimin İsrail ile ilişkilerine bakarak aslında Mısır’da bir şeylerin değişip değişmediğini anlayabiliriz.
Ama büyük kazanımın, halkın istediğimiz an sokaklara dökülerek, yönetimi değiştirebiliriz farkındalığına sahip olması, olduğu kanaatindeyim. Bu dünyanın birçok yerinde birçok şeyin yeniden şekillenmesine neden olacaktır. Bence en büyük kazanım budur.
Sözlerimi ne olursa olsun sonunda halk kazanacaktır sözleriyle tamamlamak istiyorum.
ADİL MEDYA
www.adilmedya.com
Adaletli ve İlkeli Habercilik