Oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erecek ve ardından oy sayım işlemleri başlayacak
Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı doğrultusunda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, yerel ve genel seçimlerde olduğu gibi bazı illerde oy verme işleminin başlayış ve bitiş saatleri farklılık göstermeyecek. Türkiye’nin 81 ilinde saat 08.00’de başlayan oy verme işlemi 17.00’de son bulacak. Saat 17.00’dan önce sandık başında olup da 17.00 itibariyle oy kullanamayan seçmenler de sandık kurulu başkanının tespiti doğrultusunda oylarını kullanabilecekler. Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oyunu verebilecek. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra imza atarak sandık başından ayrılacaklar.
Seçim öncesinde olduğu gibi bugün de bazı yasaklar uygulanacak. Bugün saat 06.00’dan itibaren başlayan alkollü içecek satış yasağı gece saat 24.00’e kadar devam edecek. Yasak, içkili yerleri ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesini de kapsıyor.
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanların dışında da hiç kimse silah taşıyamayacak.
Oy verme süresince umuma açık eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebilecek. Kahvehane, kıraathane ve internet kafeler dahil bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak. Seçim, yayınlara da bazı yasaklar getiriyor. Dün saat 18.00 itibariyle başlayan seçimlere ilişkin yayın ve propaganda yasağı bugün saat 18.00’e kadar devam edecek. Televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18.00’den 21.00’e kadar ise televizyon ve radyolar ile her türlü yayın organlarında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak ancak, YSK gerek görülmesi halinde, saat 21.00’den önce de yayınlar serbest bırakılabilecek.
İKİNCİ TUR 24 AĞUSTOS’TA
Bugün gerçekleştirilen seçimlerde, 3 adaydan birinin geçerli oyların salt çoğunluğunu elde edememesi halinde seçimlerde ikinci tur oylamaya gidilecek. Salt çoğunluk elde edilemediğinde, bugün yapılan seçimlerde en yüksek oyu alan iki aday 24 Ağustos’ta yapılacak seçimlerde 12. cumhurbaşkanlığı için yarışacak. İkinci tura kalan adaylardan birinin 15 günlük sürede hayatını kaybetmesi veya adaylıktan çekilmesi halinde 3. aday ikinci turda seçimlere katılacak.
SEÇİMLER BÖLGEDE İHLALLER İLE BAŞLADI
Cumhurbaşkanlığı seçimleri bölgede yapılan usulsüzlükler ile başladı. Birçok yurttaş elinde seçmen kağıtları olmasına rağmen oy kullanamazken, kimi yerlerde sandık müşahitleri korucular tarafından kimi yerlerde ise yoğunluk gerekçe gösterilerek oy kullanan bölgelere alınmadı. Birçok yurttaş ise daha 5 ay önce yapılan yerel seçimlerde oy kullanmalarına rağmen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kayıtları silindi.
DİHA’nın haberine göre Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Kasımlı (Werqanis) köyünde HDP tarafından seçimde sandık başlarında durmaları için görevlendirilen sandık müşahitleri Necat Erdem ve Siznan Bozkur’un çalışması, korucular tarafından engellendi. Engellemenin Baykan Şehit ve Gazi Derneği Başkanı Cemal Sarıyer isimli kişi tarafından yönlendirildiği belirtildi. Çalışmaları engellenen sandık müşahitleri yaşanan durumu karakola giderek haber verdi. Karakolda ifadeleri alınan sandık müşahitleri yeniden asker eşliğinde köye gitti. Ancak, burada yine yaklaşık 15 korucu tarafından tehdit edilerek köyden çıkarıldı. Bunun üzerine Baykan ilçe merkezine gelen sandık müşahitleri, HDP tarafından görevlendirilen avukat ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şube yöneticileri ile irtibata geçti. Müşahitler söz konusu engelleme ve tehdit için savcılığa suç duyurusunda bulunacak.
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde yaşayan çok sayıda yurttaş da kendi bilgileri dışında sandık kurulunda görevlendirildikleri için oy kullanamıyor. Fiskaya semti Dicle Mahallesi’nde yaşayan 15 yurttaş, sabah saatlerinde oy kullanmak için Cahit Sıtkı Tarancı İlköğretim Okulu’na giderek oy kullanmak istedi. Ancak yurttaşlara sandık kurulu tarafından söz konusu sandıkta oy kullanamayacakları belirtildi. Gerekçe olarak ise yurttaşların farklı seçim bölgelerindeki sandıklarda görevlendirildiği gösterildi. Ancak yurttaşların verdiği bilgiye göre; kendilerine seçim görevlisi oldukların dair herhangi bir bilgi ya da belgenin gelmediğini dolayısıyla nerede oy kullanacaklarını bilmediklerini aktardı.
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Melik Ahmet Anadolu Lisesi’nde de sandık görevlisi olarak giden müşahitlere de sayı fazlalığı gerekçe gösterilerek içeriye alınmadığı bildirildi.
Diyarbakır’da 30 Mart yerel seçimlerinde oylarını kullanan ancak kayıt listelerinde isimleri silinen Metin Değirmenci, eşi Hülya Değirmenci ve çocukları Dilan ile Melsa Değirmenci yaşanan durumun bilinçli olarak organize edildiğini belirterek duruma tepki gösterdi.
Bağlar Fatih semtinde ise yaklaşık 2 saattir elektrik kesik olmasından ötürü oy kullanılan okullarda özellikle yaşlı yurttaşlar zorluk çekiyor. Duruma tepki gösteren yurttaşlar “Bu seçim arifesinde bu bir suçtur” diyerek ikinci bir yerel seçim vakası ile karşı karşıya olduklarını belirtti.
Batman’ın Petrol Kent Mahallesi’nde ikamet eden 50’ye yakın yurttaşın seçmen kâğıtları olmasına rağmen sandık başında bulunan listelerde isimleri görünmedi. Ellerinde seçmen kâğıtları olan ancak listede isimleri bulunmayan yurttaşlar oy kullanmadı.
(Evrensel)