HAKKARİ – Hakkari ve ilçelerinden 1990’lı yılarda köylerin yakılıp yıkılmasıyla zorla göç ettirilen yurttaşların çocukları, kenttin 10 kilometre girişinde bulunan şehir çöplüğünde hurda toplayarak ailelerine yardımcı olmaya çalışıyor.
Köylerinde çiftçilik yaparken bir anda kendilerini kent yaşamının içinde bulan yurttaşlar, bir yandan kentin zor yaşam şartlarına ayak uydururken bir yandan da işsizlikle baş etmeye çalışıyor. Çocuklarının okul harçlıklarını çıkarmak için ilk başlarda küçük bir uğraş olarak ilgilendikleri hurda toplama işi, gün geçtikçe bazı yoksul aileler için bir gelir kapısı oldu.
14 yıldır şehrin 10 kilometre uzağındaki Hakkari-Çukurca Karayolu’nun üzerinde bulunan şehir çöplüğünde hurda toplayan çocuklar, her gün yollara düşüp çöplükten hurda toplamaya gidiyor.
‘Başka çaremiz yok’
Ailelerinin sabit bir geliri olmadığını ve buradan topladıkları hurdayla evlerine bir ekmek parası götürmek için 14 yıldır hemen her gün buraya geldiğini belirten N.T., yaşanabilecek sağlık sorunlarından habersiz bir şekilde ailesinin geçim derdine düşmüş. Kentte herkesin herkesi tanıdığı bir ortamda yaptığı işin kendini utandırdığını belirten N.T., yüzünü saklayarak konuştu. Bu işi yapmazsa ailesinin aç kalacağını belirten N.T., “Ben 14 yıldır buraya gelip hurda toplayarak aileme bakmaya çalışıyorum. Devlet bizleri köylerimizden zorla çıkararak buraya getirdi. Hakkari’de iş yok, kimse bizlere iş vermiyor. Burada her gün bu koku ve dumanlara rağmen sabah erkenden arkadaşlarla yola çıkıp buraya geliyoruz. Bazen yoldan geçen araç sahipleri bizleri alıyor. Bazen de 10 kilometre yolu yaya gelip gidiyoruz. Bizler de bu kokuyu ve sıkıntıyı yaşamak istemiyoruz. Ama devlet bizlere bir iş imkanı vermedi ki iş yapalım. Bizim tek sıkıntımız ailemizin ihtiyaçları. Onun için her gün bu sıkıntıları göze alıp arkadaşlarla buraya geliyoruz” dedi.
‘Onları ciddi sağlık sorunu bekliyor’
Küçük N.T. ve yaklaşık 10 arkadaşı karşı karşıya oldukları Hepatit B, tifo, sinüzit, astım ve diğer bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunlarından bihaber işlerine devam ederken, Hakkari Aile Hekimi Dr. Ferhat Kara, çöpten hurda toplamak için her gün çöplük bölgesine giden N.T. ve arkadaşlarının büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bu çocuklar aslında ne ile karşı karşıya olduklarını bilmiyorlar. Bu tür ortamlar mikro ve mikroorganizmaların bolca bulunduğu yerlerdir. Bu çocuklar yaş itibarı ile de bünyeleri zayıf ve birçoğu da aşısız oldukları için bu risklere karşı korumasızdırlar. Ayrıca burada bulunan jilet ve camlardan dolayı oluşabilecek kesikler sonucunda büyük bulaşıcı hastalıklarla da karşı karşıyalar. Onun için bu çocukların bir an önce oradan kurtarılması ve destek olunması gerekiyor” dedi.