Gezi direnişinin geleceğini ve yurttaşların sorunlarını tartışmak amacıyla forumların yapıldığı Zeytinburnu’nda foruma öncülük eden yurttaşlardan Kenan Güngüldü, forumların toplumun yaşadığı sorunlara müdahale gücü olabileceğini ve sorunların çözümünde temel rol alacağını söyledi. Bir diğer yurttaş Feti Aydın ise, forumlarda yapılan tartışmalarda halkların kardeşliği vurgusunu öne çıkarmak gerektiğini belirtti.
Gezi Parkı direnişi İstanbul’un birçok semtinde yapılan ve yurttaşların semtlerinde yaşadıkları sorunları, toplumun yaşadığı sorunları, kadın sorununu, Kürt sorununun demokratik çözümünü ve Gezi direnişinin geleceği gibi birçok gündemi tartıştığı forumlarla devam ediyor. Ülke ve kent gündemine dair birçok konunun tartışıldığı forumlardan birisi de haftanın iki günü Zeytinburnu Ziya Gün Parkı’nda toplanan forum. Toplumun birçok kesiminden ve farklı düşünceden yurttaşın biraraya geldiği Ziya Gün Parkı Forumu’nda foruma öncülük eden yurttaşlardan Kenan Güngüldü ve Feti Aydın yaptıkları forumların demokrasi açısında ne anlama geldiğini değerlendirdi. Kenan Güngüldü, forumların toplumun yaşadığı sorunlara müdahale gücü olabileceğini ve sorunların çözümünde temel rol alacağını söyledi. Bir diğer yurttaş Feti Aydın ise, forumlarda yapılan tartışmalarda hakların kardeşliği vurgusunu öne çıkarmak gerektiğini söyledi.
‘Kimse gelip mahallemize müdahale edemeyecek’
Forumlarda tartışılan temel ortak konuların Türkiye’de demokrasi ve Kürt sorununda çözüm konularının olduğunu belirten Güngüldü, forumların aynı zamanda toplumun sorunlara müdahale gücü olacağını ve yurttaşların sorunlarını çözmede temel rol oynayacağını söyledi. Güngüldü, “Mahalle komisyonları, sokak komisyonları oluşturulacak ve hiçbir iktidar ‘ben istediğimi yaparım’ diyemeyecek. Kendi sokağında cereyan eden bir olayda yurttaşlar söz sahibi olacak. Siyasilerin yapamadığını halk yapıyor. Kendi mekanizmasını oluşturuyor. Yani bir nevi kendi mahallesinin müdahil gücü oluyor” dedi. Forumlarla birlikte halka rağmen kimsenin herhangi bir konuda bir şey yapamayacağının altını çizen Güngüldü, “Kafasına buyruk bir şekilde kimse gelip kentlerimize, semtlerimize, mahallelerimize müdahale edemeyecek. Bizlere sormak zorunda kalacaklar” diye belirtti.
‘Gezi direnişinden çıkan sonuçtan daha vahimi hükümeti bekliyor’
Forumların toplumun farklı kimlikleri arasındaki ayrımları da aşmaya zemin hazırlayarak, farklı kimliklerden, farklı inançlardan ve siyasi görüşlerde insanların aynı platformda buluşarak düşüncelerini tartışabildiğini söyledi. Güngüldü, “Burada Kürt, Türk, Alevi, Laz herkes var. Hiçbir siyasi amblem, flama yok. Herkes birleşti. Geçen hafta direnişçi işçiler geldi, direnişlerini anlattı. Halk müthiş etkilendi. Direnişin, işten atılmanın ne olduğunu, nasıl mücadele edildiğini gördüler” dedi. Yurttaşların daha demokratik bir ülkede yaşamak istediklerini belirten Güngüldü, “Demokrasi 12 Eylül Anayasası ile gelmez. Acilen yeni anayasanın yapılması gerekir. Bütün bunlar forumlarda tartışılıyor. Şayet bunlar yapılmazsa Gezi direnişinden çıkan sonuçtan daha vahimi hükümeti bekliyor” diye konuştu.
‘Halkların kardeşliğini forumlarda büyütmeliyiz’
Düzenledikleri forumları büyüterek demokratik haklarını forumlarla elde edeceklerini söyleyen Gezi direnişine katıldığı gerekçesiyle oğlu tutuklanan daha sonra ise serbest bırakılan Feti Aydın adlı yurttaş ise, “Forumlardaki amaçlarımızdan birisi, yaşadığımız sorunlar karşısında, demokratik kanallar ile nasıl mücadele edebileceğimizdir. Diğer bir amacımız ise Gezi direnişinde tutuklanan arkadaşlarımızın, çocuklarımızın serbest bırakılmasıdır” dedi. Oğlunun cezaevinden çıkmasını buruk bir sevinç ile karşıladığını belirten Aydın, “Oğlumun arkadaşları şuan cezaevinde. Bu insanlar boşuna gitmedi. Bizim için gitti. Halkların kardeşlik mücadelesi için gitti. Bizlerin de halkların kardeşlik mücadelesini bu forumlarda büyütmemiz gerekiyor. Kürtü, Türkü, Alevisi, Lazı hepsinin sorunları aynı. Bu sorunlara ne kadar sahip çıkarsak o kadar mücadeleyi büyütürüz” diye belirtti. Forumların genelleşmesi ve yayılması durumunda halkın kendi kararlarını alabileceği ve uygulayabileceği seviyeye gelinebileceğini ifade eden Aydın, “Forumlarda halk egemen olmalı, halkın adına kimse gelip bir şeyler söylemesin. Önümüzde yerel seçimler var, böylesi forumlarda yan yana durup muhtarlıktan tut belediye başkanlığına kadar neler yapabiliriz ortaklaşmak gerekir. Taksim Gezi Parkı bunun yalın bir ifadesiydi. Her türlü düşünceye sahip insanlar yan yana gelip bir duruş gösterdi. Bunları büyütmek ve sahiplenmek gerekir” diye konuştu.
(Diha)